Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Mazi…
2023-02-24, 09:41 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Maziarzem

Dr Bartosz Maziarz o ostatnim roku działań wojennych na Ukrainie
- O tym, że Ukraina do tej pory nie upadła przeważyło kilka czynników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa.
Dzisiaj (24.02) mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Choć początkowe przypuszczenia wskazywały, że wojna może potrwać 72 godziny następnie, że zakończy się po dwóch tygodniach Ukraina nadal się broni. Odzyskuje część zajętych przez Rosję terytoriów.

- Przede wszystkim taktyka ukraińskiej armii oparta o standardy NATO-wskie, również informacje wywiadowcze dostarczane przez sojuszników z zachodu - gość Radia Opole wymieniał elementy, które zaważyły na takim przebiegu wojny.

Poza taktyką niezwykle ważne było także działanie służb wywiadowczych Ukrainy i ich współpraca ze służbami państw zachodu, przede wszystkim USA.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakiet HIMARS - dodaje gość Radia Opole.

Przypomniał także, że cały czas trwa wojna informacyjna.

- Jedna i druga strona stara się wywołać odpowiednie reakcje u swoich odbiorców, przez co podawane przez stronę ukraińską straty rosyjskie wydają się być zawyżone, a zaniżone przez stronę rosyjską.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakietowych HIMARS.

- Dostarczono kilkanaście zestawów rakietowych amerykańskiej produkcji, dzięki czemu Ukraińcy zyskali możliwość skutecznego izolowania pola walki czyli odcinania Rosjan od dostaw poprzez bardzo precyzyjne ostrzały rakietowe składów zaopatrzenia i amunicji.

Jak wyjaśniał dr Maziarz, dzięki temu możliwa była kontrofensywa Ukrainy i częściowe odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów.

- Obecnie front się zatrzymał. Najcięższe walki trwają w obwodzie donieckim i ługańskim - powiedział.

Ukraina nadal potrzebuje dostaw sprzętu, broni i amunicji. Dziennie, Ukraińcy zużywają 5 tys. sztuk pocisków.

- Dla porównania Rosjanie zużywają dziennie między 40 a 65 tys. pocisków. Rosjanie zasoby mają duże, prowadzą walkę na ilość. To jest największe wyzwanie teraz dla zachodu, faktyczne zwiększenie dostaw amunicji dla Ukrainy.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy między innymi o tym jak zmieniła się pozycja Polski na arenie międzynarodowej w ciągu ostatniego roku, a także o konieczności powiększenia polskiej armii i zakupach sprzętu dla wojska.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej 2023-06-09, godz. 09:43 Agata Konarska, rzecznik jubileuszowego KFPP: Sześćdziesięciolecie zobowiązuje do tego, żeby oddać hołd artysto… - Czekam na każdy z koncertów, każdy koncert jest zupełnie inny, każdy zaproponuje inne emocje - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agata Konarska… » więcej 2023-06-07, godz. 09:11 Tomasz Garbowski o kształceniu narybku i zamieszaniu z sędzia Marciniakiem - Piłka nożna ma to do siebie, że coś się kończy i coś się zaczyna. Wciąż jest komu kibicować. A w sobotę Finał Ligii Mistrzów, najważniejszy mecz… » więcej 2023-06-06, godz. 09:31 Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory - Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na… » więcej 2023-06-05, godz. 09:16 Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie… - Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący… » więcej 2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »