Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Mazi…
2023-02-24, 09:41 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Maziarzem

Dr Bartosz Maziarz o ostatnim roku działań wojennych na Ukrainie
- O tym, że Ukraina do tej pory nie upadła przeważyło kilka czynników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa.
Dzisiaj (24.02) mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Choć początkowe przypuszczenia wskazywały, że wojna może potrwać 72 godziny następnie, że zakończy się po dwóch tygodniach Ukraina nadal się broni. Odzyskuje część zajętych przez Rosję terytoriów.

- Przede wszystkim taktyka ukraińskiej armii oparta o standardy NATO-wskie, również informacje wywiadowcze dostarczane przez sojuszników z zachodu - gość Radia Opole wymieniał elementy, które zaważyły na takim przebiegu wojny.

Poza taktyką niezwykle ważne było także działanie służb wywiadowczych Ukrainy i ich współpraca ze służbami państw zachodu, przede wszystkim USA.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakiet HIMARS - dodaje gość Radia Opole.

Przypomniał także, że cały czas trwa wojna informacyjna.

- Jedna i druga strona stara się wywołać odpowiednie reakcje u swoich odbiorców, przez co podawane przez stronę ukraińską straty rosyjskie wydają się być zawyżone, a zaniżone przez stronę rosyjską.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakietowych HIMARS.

- Dostarczono kilkanaście zestawów rakietowych amerykańskiej produkcji, dzięki czemu Ukraińcy zyskali możliwość skutecznego izolowania pola walki czyli odcinania Rosjan od dostaw poprzez bardzo precyzyjne ostrzały rakietowe składów zaopatrzenia i amunicji.

Jak wyjaśniał dr Maziarz, dzięki temu możliwa była kontrofensywa Ukrainy i częściowe odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów.

- Obecnie front się zatrzymał. Najcięższe walki trwają w obwodzie donieckim i ługańskim - powiedział.

Ukraina nadal potrzebuje dostaw sprzętu, broni i amunicji. Dziennie, Ukraińcy zużywają 5 tys. sztuk pocisków.

- Dla porównania Rosjanie zużywają dziennie między 40 a 65 tys. pocisków. Rosjanie zasoby mają duże, prowadzą walkę na ilość. To jest największe wyzwanie teraz dla zachodu, faktyczne zwiększenie dostaw amunicji dla Ukrainy.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy między innymi o tym jak zmieniła się pozycja Polski na arenie międzynarodowej w ciągu ostatniego roku, a także o konieczności powiększenia polskiej armii i zakupach sprzętu dla wojska.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »