Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Mazi…
2023-02-24, 09:41 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Maziarzem

Dr Bartosz Maziarz o ostatnim roku działań wojennych na Ukrainie
- O tym, że Ukraina do tej pory nie upadła przeważyło kilka czynników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa.
Dzisiaj (24.02) mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Choć początkowe przypuszczenia wskazywały, że wojna może potrwać 72 godziny następnie, że zakończy się po dwóch tygodniach Ukraina nadal się broni. Odzyskuje część zajętych przez Rosję terytoriów.

- Przede wszystkim taktyka ukraińskiej armii oparta o standardy NATO-wskie, również informacje wywiadowcze dostarczane przez sojuszników z zachodu - gość Radia Opole wymieniał elementy, które zaważyły na takim przebiegu wojny.

Poza taktyką niezwykle ważne było także działanie służb wywiadowczych Ukrainy i ich współpraca ze służbami państw zachodu, przede wszystkim USA.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakiet HIMARS - dodaje gość Radia Opole.

Przypomniał także, że cały czas trwa wojna informacyjna.

- Jedna i druga strona stara się wywołać odpowiednie reakcje u swoich odbiorców, przez co podawane przez stronę ukraińską straty rosyjskie wydają się być zawyżone, a zaniżone przez stronę rosyjską.

Kluczowym momentem działań na froncie było dostarczenie Ukraińcom kilkunastu zestawów rakietowych HIMARS.

- Dostarczono kilkanaście zestawów rakietowych amerykańskiej produkcji, dzięki czemu Ukraińcy zyskali możliwość skutecznego izolowania pola walki czyli odcinania Rosjan od dostaw poprzez bardzo precyzyjne ostrzały rakietowe składów zaopatrzenia i amunicji.

Jak wyjaśniał dr Maziarz, dzięki temu możliwa była kontrofensywa Ukrainy i częściowe odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów.

- Obecnie front się zatrzymał. Najcięższe walki trwają w obwodzie donieckim i ługańskim - powiedział.

Ukraina nadal potrzebuje dostaw sprzętu, broni i amunicji. Dziennie, Ukraińcy zużywają 5 tys. sztuk pocisków.

- Dla porównania Rosjanie zużywają dziennie między 40 a 65 tys. pocisków. Rosjanie zasoby mają duże, prowadzą walkę na ilość. To jest największe wyzwanie teraz dla zachodu, faktyczne zwiększenie dostaw amunicji dla Ukrainy.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy między innymi o tym jak zmieniła się pozycja Polski na arenie międzynarodowej w ciągu ostatniego roku, a także o konieczności powiększenia polskiej armii i zakupach sprzętu dla wojska.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej 2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »