Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co…
2023-02-23, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone

Dr Tomasz Pawłuszko podsumowuje wizytę prezydenta USA w Polsce
- Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole
dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego, politolog, amerykanista, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.
Zdaniem eksperta cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone, zostało odebrane jako defensywne.

- To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków. To było przemówienie globalne, na cały świat, stąd jego ranga. To był sygnał dla reżimu Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, wolność jest wartością i rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie Wschodniej nie jest prawomocne i Ameryka nie pozwoli, żeby Rosja tę wojnę wygrała - powiedział dr Pawłuszko.

- Spełnia się trochę marzenie Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał, że w Europie będzie pokój, gdy powstanie łuk bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. To 250 mln ludzi i Rosja nie będzie w stanie tego sforsować. Póki co, taka solidarność nie do końca istnieje, ale z pomocą Amerykanów, mam wrażenie, ta część Europy Wschodniej będzie traktowana jako równa strategicznie, politycznie i może gospodarczo, jak zachodnia część kontynentu - powiedział gość Radia Opole.

Pytany o wypowiedzenie przez Putina udziału w programie antyzbrojeniowym New START (porozumienie ograniczające budowę broni nuklearnej) powiedział, że to dalszy ciąg wypowiadana przez ostatnie 20 lat przez Rosję traktatów.

Dr Tomasz Pawłuszko skomentował także przyjęte przez nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki oświadczenie, w którym przywódcy państw wschodniej flanki NATO stwierdzili, że "Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach".

- To realizacja nowej koncepcji strategicznej NATO z czerwca 2022 roku, gdzie zmieniła się doktryna obronna sojuszu północnoatlantyckiego. Odstraszamy Rosję nie tylko przez ryzyko ukarania, ale też odmowa dostępu do terytorium państw NATO. To bardzo ważne, zwłaszcza dla państw bałtyckich.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole wyjaśnił, co oznacza zwołanie na juro (24.02) przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej 2023-06-20, godz. 08:51 Przemysław Rzodkiewicz o walce z fałszowaniem produktów rolno-spożywczych - Jesteśmy inspekcją, która za zadanie ma ochronę konsumenta. Każdy z nas korzysta z żywności, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że mamy wyspecjalizowaną… » więcej 2023-06-19, godz. 08:30 Jakub Roszuk o zanieczyszczeniu Odry i Białej Głuchołaskiej -To co się dzieje na rzekach to konsekwencja zaniedbań z ostatnich lat. Rzeka nam pokazuje, co zrobiliśmy. Wydaje mi się, że po tej ostatniej katastrofie… » więcej 2023-06-16, godz. 08:52 Andrzej Kruczkiewicz o 25-leciu powiatu - Jeśli chodzi o powiaty to one straciły na tych wszelkich przesunięciach, bo powiat de facto żyje z subwencji. Jest nadmiar tych rzeczy, które na nas zostały… » więcej 2023-06-15, godz. 08:51 Wojciech Komarzyński o "wojennych" dopłatach dla rolników - Katalog form pomocy jest znacznie szerszy w naborze od 12 czerwca. I na pewno środków dla potrzebujących nie zabraknie. W pierwszym naborze złożono 2,5… » więcej 2023-06-14, godz. 08:50 Piotr Sitnik z Polski 2050 o trzeciej drodze, rewitalizacji Odry i komisji ds. rosyjskich wpływów - Społeczeństwo jest bardzo spolaryzowane, a my chcemy być tą siła, która zajmie się rozwiązywaniem problemów, a nie konfliktami - mówi Piotr Sitnik… » więcej 2023-06-13, godz. 08:58 Marszałek Andrzej Buła o stanie regionu i politycznych przygotowaniach do wyborów - Gdybym ja sam miał się ocenić, to dzięki pracy moich współpracowników, dyrektorów, różnych jednostek i instytucji oraz współpracy z innymi podmiotami… » więcej 2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej 2023-06-09, godz. 09:43 Agata Konarska, rzecznik jubileuszowego KFPP: Sześćdziesięciolecie zobowiązuje do tego, żeby oddać hołd artysto… - Czekam na każdy z koncertów, każdy koncert jest zupełnie inny, każdy zaproponuje inne emocje - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agata Konarska… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »