Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co…
2023-02-23, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone

Dr Tomasz Pawłuszko podsumowuje wizytę prezydenta USA w Polsce
- Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole
dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego, politolog, amerykanista, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.
Zdaniem eksperta cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone, zostało odebrane jako defensywne.

- To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków. To było przemówienie globalne, na cały świat, stąd jego ranga. To był sygnał dla reżimu Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, wolność jest wartością i rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie Wschodniej nie jest prawomocne i Ameryka nie pozwoli, żeby Rosja tę wojnę wygrała - powiedział dr Pawłuszko.

- Spełnia się trochę marzenie Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał, że w Europie będzie pokój, gdy powstanie łuk bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. To 250 mln ludzi i Rosja nie będzie w stanie tego sforsować. Póki co, taka solidarność nie do końca istnieje, ale z pomocą Amerykanów, mam wrażenie, ta część Europy Wschodniej będzie traktowana jako równa strategicznie, politycznie i może gospodarczo, jak zachodnia część kontynentu - powiedział gość Radia Opole.

Pytany o wypowiedzenie przez Putina udziału w programie antyzbrojeniowym New START (porozumienie ograniczające budowę broni nuklearnej) powiedział, że to dalszy ciąg wypowiadana przez ostatnie 20 lat przez Rosję traktatów.

Dr Tomasz Pawłuszko skomentował także przyjęte przez nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki oświadczenie, w którym przywódcy państw wschodniej flanki NATO stwierdzili, że "Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach".

- To realizacja nowej koncepcji strategicznej NATO z czerwca 2022 roku, gdzie zmieniła się doktryna obronna sojuszu północnoatlantyckiego. Odstraszamy Rosję nie tylko przez ryzyko ukarania, ale też odmowa dostępu do terytorium państw NATO. To bardzo ważne, zwłaszcza dla państw bałtyckich.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole wyjaśnił, co oznacza zwołanie na juro (24.02) przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej 2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »