Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co…
2023-02-23, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone

Dr Tomasz Pawłuszko podsumowuje wizytę prezydenta USA w Polsce
- Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole
dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego, politolog, amerykanista, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.
Zdaniem eksperta cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone, zostało odebrane jako defensywne.

- To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków. To było przemówienie globalne, na cały świat, stąd jego ranga. To był sygnał dla reżimu Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, wolność jest wartością i rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie Wschodniej nie jest prawomocne i Ameryka nie pozwoli, żeby Rosja tę wojnę wygrała - powiedział dr Pawłuszko.

- Spełnia się trochę marzenie Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał, że w Europie będzie pokój, gdy powstanie łuk bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. To 250 mln ludzi i Rosja nie będzie w stanie tego sforsować. Póki co, taka solidarność nie do końca istnieje, ale z pomocą Amerykanów, mam wrażenie, ta część Europy Wschodniej będzie traktowana jako równa strategicznie, politycznie i może gospodarczo, jak zachodnia część kontynentu - powiedział gość Radia Opole.

Pytany o wypowiedzenie przez Putina udziału w programie antyzbrojeniowym New START (porozumienie ograniczające budowę broni nuklearnej) powiedział, że to dalszy ciąg wypowiadana przez ostatnie 20 lat przez Rosję traktatów.

Dr Tomasz Pawłuszko skomentował także przyjęte przez nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki oświadczenie, w którym przywódcy państw wschodniej flanki NATO stwierdzili, że "Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach".

- To realizacja nowej koncepcji strategicznej NATO z czerwca 2022 roku, gdzie zmieniła się doktryna obronna sojuszu północnoatlantyckiego. Odstraszamy Rosję nie tylko przez ryzyko ukarania, ale też odmowa dostępu do terytorium państw NATO. To bardzo ważne, zwłaszcza dla państw bałtyckich.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole wyjaśnił, co oznacza zwołanie na juro (24.02) przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »