Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja…
2023-02-22, 09:50 Autor: Ireneusz Prochera

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat
- Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie, ale i konieczność - powiedział dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO z Zespołu Badawczego Ochrony Powierzchni Ziemi. Podkreślił też, że obecnie produkcja żywności ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Ocenia się, że sektor ten odpowiada za emisję 23 proc. gazów cieplarnianych w skali globu oraz przekształcanie gruntów nierolniczych, takich jak: lasy, sawanny czy obszary podmokłe w grunty rolne.
Poruszenie opinii publicznej wywołały dwie informacje: że Unia Europejska wydała zgodę na dodawanie do produktów spożywczych, przez jednego z producentów, mąki ze świerszczy. Oraz druga, że w jednym z raportów grupy zreszającej miasta z całego świata zaproponowano min. radykalne ograniczenie konsumpcji mięsa. Pojawiły się pytania czy jedzenie owadów zamiast mięsa pomoże uratować klimat?

Prof. Krzysztof Ciesielczuk podkreślił, że produkcja żywności ma obecnie ogromny wpływ na zmiany klimatu oraz że zmiany klimatu, które generujemy, produkując żywność, mogą w niedługim czasie uniemożliwić tę produkcję. W szczególności na terenach, które już dziś borykają się z problemami w produkcji rolniczej np. z powodu braku wody. Zmiany klimatu są gwałtowne w dłuższym horyzoncie czasowym - podkreślił naukowiec.

W jego ocenie częściowym wyjściem jest zmiana rolnictwa na mniej emisyjne, tak by emisja dwutlenku węgla i metanu czyli dwóch najpopularniejszych gazów cieplarnianych była o wiele niższa, nawet o ok.99 proc. niż w tej chwili. A jednym z wyjść jest przestawienie produkcji zwierzęcej na inne tory, choćby na hodowlę owadów.

Zobacz także

2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »