Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym …
2023-02-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- Najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczają przemocy domowej, osoby oszukane "na wnuczka", "na policjanta", zdarzają się też kobiety, które mają zasądzone alimenty, a nie otrzymują ich, także osoby po wypadkach komunikacyjnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole siostra dyrektor Domu Matki i Dziecka Marianna Lyga.
Jutro (20.02) rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na Opolszczyźnie jedyną organizacją, która z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości zajmuje się tą problematyką jest Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i prowadzony przez Fundację Dom Matki i Dziecka.

- W ostatnim czasie mamy też osoby z Ukrainy, które uciekają przed wojną. Ministerstwo pozwoliło nam je przyjmować, bo to osoby, które muszą uciekać, zostawiać swój kraj, domy, rodziny. Uciekają, bo chronią siebie i swoje rodziny - powiedziała siostra Marianna Lyga.

Fundacja, oprócz swojej głównej siedziby w Opolu, gdzie udziela pomocy prowadzi także punkty pomocy w Brzegu, Głubczycach, Oleśnie, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich i w Prudniku. Oferowana pomoc obejmuje min. opiekę psychologa, pomoc prawną, świadczenia zdrowotne, zakwaterowanie, żywność lub bony żywnościowe.

W czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem bezpłatne porady prawne będą udzielane w Sądzie Okręgowym w Opolu oraz Sądach Rejonowych okręgu opolskiego a także w opolskiej Izbie Adwokackiej.

Przez całą dobę działa także infolinia pod numerem 885 655 012

Zobacz także

2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej 2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »