Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały…
2023-02-16, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu

Aleksander Iszczuk o dwujęzyczności w szkołach, nauczaniu dzieci z autyzmem i rekrutacji do przedszkoli
Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o:
- Wysokim miejscu w rankingu dostępności nauczania dwujęzycznego
- Tworzeniu w szkołach podstawowych klas dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Dostępności miejsc w przedszkolach -rekrutacja rusza wkrótce
- Z radością odnotowałem tę informację, chociaż zdaje sobie sprawę, że różnie może bywać - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola.

Opole znalazło się na 5 miejscu rankingu miast w Polsce pod względem liczby szkół z nauczaniem dwujęzycznym. Zestawienie opracowała E-platforma do nauki języków obcych, która przeanalizowała 67 polskich miast i miasteczek.

Gość Radia Opole powiedział, że pandemia spowodowała, że klas w opolskich szkołach, które uczą dwujęzycznie jest mniej.
- W tej chwili sytuacja jest taka, że będzie nabór do klasy dwujęzycznej w LO nr II. Dwujęzyczność w III LO przeradza się w klasę językową i klasa językowa jeszcze jest w SP 20 - powiedział Aleksander Iszczuk.


Rozmawialiśmy także o nauczaniu włączającym dzieci ze spektrum autyzmu.
W Opolu grupa rodziców zabiega o utworzenie szkoły dla dzieci z takimi zaburzeniami. Stolica regionu - jak powiedział gość Radia Opole - skłania się jednak ku tworzeniu klas w szkołach ogólnodostępnych, w którym dzieci ze spektrum będą miały warunki do nauki.

- Na przyszły rok szkolny chcemy zaproponować oddziały specjalne w trzech lub czterech szkołach. Będą one dedykowane dla konkretnej grupy wiekowej. Oddział specjalny daje szansę na to, że możemy utworzyć klasę, w której jest tylko czterech uczniów. To będzie w szkołach podstawowych z możliwością włączania tych dzieci do życia całej szkoły, czyli są zajęcia, na których dzieci muszą być samodzielne, ale są zajęcia, lub życie szkoły, w których mogą uczestniczyć.

Szczegółów naczelnik wydziału oświaty nie chciał zdradzać, trwają rozmowy z dyrektorami szkół. Największą trudnością przy tworzeniu oddziałów specjalnych jest znalezienie wyspecjalizowanej kadry.

- Prościej nam postawić mury, niż wyposażyć je w specjalistów. Stąd te nasze małe kroki. One nie są spowodowane jakąś niewydolnością organizacyjną, tylko ludzką, brakiem specjalistów. Chcemy rozpocząć budowanie oddziałów specjalnych od klasy pierwszej. Chcemy też spróbować uruchomić klasę czwartą w jednej ze szkół - zapowiedział naczelnik wydziału oświaty w Opolu.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy także o zbliżającej się rekrutacji dzieci do przedszkoli. Co roku w Opolu pojawia się ten sam problem. Nie wszystkie dzieci "trzylatki" zostają do przedszkola przyjęte. Brakuje miejsc.

- Powstało nowe przedszkole. W listopadzie je otworzyliśmy. Buduje się kolejne. Nie wykluczone, że przy sprzyjających wiatrach i bez zerwania łańcucha dostaw w listopadzie będzie otwarte. Szanse są 50 na 50 - zapowiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

- Czy wszystkie trzylatki się zmieszczą? Trudno powiedzieć. Priorytetem są sześciolatki. Mamy przygotowanych około 900 miejsc dla wszystkich dzieci, które od września będą rozpoczynały naukę w przedszkolu. To nie tylko trzylatki, to także cztero - i pięciolatki.

Zobacz także

2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej 2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »