Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się…
2023-02-14, 09:19 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się ASF i grypie ptaków

Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się ASF i grypie ptaków
- 41 przypadków ognisk wirusa ASF wśród dzików potwierdzono na Opolszczyźnie od początku stycznia - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Agnieszka Kobierska. To dane na wczoraj, czyli na 13 lutego.
To nie mało, bo w całym ubiegłym roku przypadków wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie opolskim było 81.

Powiat opolski i część powiatu kluczborskiego objęte zostały tak zwaną strefą różową. Wyznacza ona obszary, na których wirus występuje. Jest także strefa niebieska, na terenie której należy zwracać szczególną uwagę na stosowanie bioasekuracji.

- Kontrole bioasekuracji są zaostrzone, są specjalne wymagania w zakresie przemieszczania trzody chlewnej w obu strefach są przeprowadzane badania trzody chlewnej - wyjaśniła Agnieszka Kobierska.

Badane przez lekarzy weterynarii są wszystkie padłe i wszystkie odstrzelone dziki.

Inspekcja weterynaryjna podejmuje działania związane z ograniczeniem migracji dzików, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

- Stawiamy granice zapachowe, na wysokości autostrady i przejazdów pod autostradą przejścia dla zwierząt są zamykane, prowadzimy odstrzał sanitarny przy współpracy z kołami łowieckimi - wymieniał gość Radia Opole.

- Tam gdzie jest połączenie między strefą wolną, gdzie dziki nie chorują, a strefą zakażoną staramy się wzmożyć odstrzał sanitarny, aby przerwać łańcuch zakażeń - powiedziała Agnieszka Kobierska.

Podkreśla ona, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jest groźny dla hodowli.

Grypa Ptaków, to kolejny problem z jakim zmaga się Opolszczyzna.
- W 2023 roku stwierdzono pięć ognisk u dzikiego ptactwa, jeżeli chodzi o hodowlę drobiu, to przypadki stwierdzono w powiecie głubczyckim, krapkowickim i namysłowskim - powiedziała Agnieszka Kobierska.

- Należy bezwzględnie ograniczyć możliwość zakażenia. Należy wybudować wolierę zadaszoną litym dachem. Dziki ptaki przelatujące nad gospodarstwem załatwiają swoje potrzeby i kontakt naszego ptactwa z odchodami może spowodować zakażenie - wyjaśniła.

W internetowej części rozmowy zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wyjaśniła, że obecność grypy ptaków na danych obszarach regionu czy kraju nie wypływa na możliwość spożywania jaj od kur z wolnego wybiegu. Chora kura jaja nie zniesie, a wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi kontrole gospodarstw sprawdzając, czy gospodarze stosują się do zaleceń związanych z zabezpieczeniem drobiu i hodowli świń.

Zobacz także

2023-03-31, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji - PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną… » więcej 2023-03-30, godz. 08:58 Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II - Grunty, te które wracają do zasobu Skarbu Państwa rozdysponowane będą tylko dla rolników indywidualnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał… » więcej 2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej 2023-03-28, godz. 09:45 Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się … - Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł… » więcej 2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »