Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się…
2023-02-14, 09:19 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się ASF i grypie ptaków

Agnieszka Kobierska o rozprzestrzeniających się ASF i grypie ptaków
- 41 przypadków ognisk wirusa ASF wśród dzików potwierdzono na Opolszczyźnie od początku stycznia - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Agnieszka Kobierska. To dane na wczoraj, czyli na 13 lutego.
To nie mało, bo w całym ubiegłym roku przypadków wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie opolskim było 81.

Powiat opolski i część powiatu kluczborskiego objęte zostały tak zwaną strefą różową. Wyznacza ona obszary, na których wirus występuje. Jest także strefa niebieska, na terenie której należy zwracać szczególną uwagę na stosowanie bioasekuracji.

- Kontrole bioasekuracji są zaostrzone, są specjalne wymagania w zakresie przemieszczania trzody chlewnej w obu strefach są przeprowadzane badania trzody chlewnej - wyjaśniła Agnieszka Kobierska.

Badane przez lekarzy weterynarii są wszystkie padłe i wszystkie odstrzelone dziki.

Inspekcja weterynaryjna podejmuje działania związane z ograniczeniem migracji dzików, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

- Stawiamy granice zapachowe, na wysokości autostrady i przejazdów pod autostradą przejścia dla zwierząt są zamykane, prowadzimy odstrzał sanitarny przy współpracy z kołami łowieckimi - wymieniał gość Radia Opole.

- Tam gdzie jest połączenie między strefą wolną, gdzie dziki nie chorują, a strefą zakażoną staramy się wzmożyć odstrzał sanitarny, aby przerwać łańcuch zakażeń - powiedziała Agnieszka Kobierska.

Podkreśla ona, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jest groźny dla hodowli.

Grypa Ptaków, to kolejny problem z jakim zmaga się Opolszczyzna.
- W 2023 roku stwierdzono pięć ognisk u dzikiego ptactwa, jeżeli chodzi o hodowlę drobiu, to przypadki stwierdzono w powiecie głubczyckim, krapkowickim i namysłowskim - powiedziała Agnieszka Kobierska.

- Należy bezwzględnie ograniczyć możliwość zakażenia. Należy wybudować wolierę zadaszoną litym dachem. Dziki ptaki przelatujące nad gospodarstwem załatwiają swoje potrzeby i kontakt naszego ptactwa z odchodami może spowodować zakażenie - wyjaśniła.

W internetowej części rozmowy zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wyjaśniła, że obecność grypy ptaków na danych obszarach regionu czy kraju nie wypływa na możliwość spożywania jaj od kur z wolnego wybiegu. Chora kura jaja nie zniesie, a wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi kontrole gospodarstw sprawdzając, czy gospodarze stosują się do zaleceń związanych z zabezpieczeniem drobiu i hodowli świń.

Zobacz także

2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej 2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej 2023-04-05, godz. 09:50 Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą? - Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też… » więcej 2023-04-04, godz. 09:12 Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię"… » więcej 2023-04-03, godz. 09:13 Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »