Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki…
2023-02-13, 10:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki Litewskiej i ważnych rocznicach

Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki Litewskiej i ważnych rocznicach
- To bardzo ważne dla relacji międzypaństwowych z takiego kurtuazyjnego i prestiżowego punktu widzenia. Każde duże miasto zabiega o to, aby placówki dyplomatyczne funkcjonowały na jego terenie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Jutro (14.02) działalność w Opolu uroczyście zainauguruje konsulat honorowy Republiki Litewskiej.
Po konsulacie Niemiec i honorowym konsulacie Chorwacji, Ukrainy i Republiki Czeskiej to piąta placówka dyplomatyczna w Opolu.

Rozmawialiśmy także o wczorajszej 83. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

- Potomkowie tych osób zgromadzili się bardzo licznie w kościele Piotra i Pawła w Opolu. Powinniśmy pielęgnować pamięć o tych osobach. Naród bez pamięci skazany jest na zagładę. W kościele było wczoraj wiele młodych osób, wskazuje to, że ta pamięć nie zaginęła i mam nadzieję nie zaginie - powiedział wojewoda Kłosowski.

Jako historyk z wykształcenia przypomniał, że ci, którym udało się wrócić z wygnania byli często ścigani przez komunistyczne służby w powojennej Polsce, represjonowani, osadzani w więzieniach i UB- ckich katowniach.

Natomiast jutro (14.02) obchodzona będzie 81. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

- 14 lutego 1942 powstała najliczniejsza na świecie armia podziemna. Szacunki wskazują na pół mln ludzi, niektóre na 300 tys. Historycy dochodzą prawdy. Armia państwa, którego nie było na mapie, państwa okupowanego.

Uroczystości związane z upamiętnieniem powstania Armii Krajowej odbędą się we wtorek. Początek w kościele pw. Przemienienia Pańskiego o godzinie 9:00, a o 10:00 przed pobliskim pomnikiem odśpiewany będzie hymn, będzie też apel pamięci i okolicznościowe przemówienia.

Zobacz także

2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej 2023-04-05, godz. 09:50 Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą? - Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też… » więcej 2023-04-04, godz. 09:12 Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię"… » więcej 2023-04-03, godz. 09:13 Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy… » więcej 2023-03-31, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji - PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną… » więcej 2023-03-30, godz. 08:58 Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II - Grunty, te które wracają do zasobu Skarbu Państwa rozdysponowane będą tylko dla rolników indywidualnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał… » więcej 2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej 2023-03-28, godz. 09:45 Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się … - Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł… » więcej 2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »