Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki…
2023-02-13, 10:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki Litewskiej i ważnych rocznicach

Sławomir Kłosowski o konsulacie honorowym Republiki Litewskiej i ważnych rocznicach
- To bardzo ważne dla relacji międzypaństwowych z takiego kurtuazyjnego i prestiżowego punktu widzenia. Każde duże miasto zabiega o to, aby placówki dyplomatyczne funkcjonowały na jego terenie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Jutro (14.02) działalność w Opolu uroczyście zainauguruje konsulat honorowy Republiki Litewskiej.
Po konsulacie Niemiec i honorowym konsulacie Chorwacji, Ukrainy i Republiki Czeskiej to piąta placówka dyplomatyczna w Opolu.

Rozmawialiśmy także o wczorajszej 83. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

- Potomkowie tych osób zgromadzili się bardzo licznie w kościele Piotra i Pawła w Opolu. Powinniśmy pielęgnować pamięć o tych osobach. Naród bez pamięci skazany jest na zagładę. W kościele było wczoraj wiele młodych osób, wskazuje to, że ta pamięć nie zaginęła i mam nadzieję nie zaginie - powiedział wojewoda Kłosowski.

Jako historyk z wykształcenia przypomniał, że ci, którym udało się wrócić z wygnania byli często ścigani przez komunistyczne służby w powojennej Polsce, represjonowani, osadzani w więzieniach i UB- ckich katowniach.

Natomiast jutro (14.02) obchodzona będzie 81. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

- 14 lutego 1942 powstała najliczniejsza na świecie armia podziemna. Szacunki wskazują na pół mln ludzi, niektóre na 300 tys. Historycy dochodzą prawdy. Armia państwa, którego nie było na mapie, państwa okupowanego.

Uroczystości związane z upamiętnieniem powstania Armii Krajowej odbędą się we wtorek. Początek w kościele pw. Przemienienia Pańskiego o godzinie 9:00, a o 10:00 przed pobliskim pomnikiem odśpiewany będzie hymn, będzie też apel pamięci i okolicznościowe przemówienia.

Zobacz także

2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »