Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów…
2023-02-01, 09:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać?

Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać?
- Transformacja klimatyczno-energetyczna, transformacja cyfrowa jest dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym obszarem wsparcia, jak również miejsca pracy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Karina Bedrunka, dyrektor departamentu zajmującego się funduszami europejskimi w urzędzie marszałkowskim.
Jak już informowaliśmy w Radiu Opole województwo opolskie dostało 262 mln euro dla subregionów. Oprócz tego 57 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeżeli chodzi o miejsca pracy, to w obecnym okresie programowania UE stawia na zatrudnianie kobiet i mężczyzn, kształcenie ustawiczne, zatrudnianie migrantów.

- Jak przypominam sobie rozmowy w 2015 roku, to wtedy nacisku na te obszary nie było. Ale to było 8 lat temu. Jak popatrzymy na sytuację z covidem, wojną na Ukrainie to wiemy, że spowodowały, że nacisk jest na inne niż wcześniej priorytety - powiedziała dyrektor Bedrunka.

Co się kryje pod unijnymi priorytetami?

- Ścieżki rowerowe, zakup autobusów energooszczędnych, budowa zatoczek autobusowych, przystanków - wymieniał gość Radia Opole. - To nie są rzeczy, których nasze samorządy jeszcze nie robiły.

Co ważne pięć subregionów, na które zostało podzielone województwo opolskie będzie współdecydować o tym, jak wydać miliony z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są jednak pewne ramy, których muszą się trzymać.
To miedzy innymi edukacja przedszkolna, wsparcie rodziny, kształcenie ogólne, kształcenie włączające.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
- Nie będzie możliwości, alby gmina z tych pieniędzy sfinansowała przedszkole tak, aby rodzice za nie nie musieli płacić, ale przedszkole dzięki tym pieniądzom będzie mogło być dłużej czynne, będą w nim dodatkowe zajęcia np. z j. angielskiego, będzie dodatkowa pomoc psychologiczna, albo będzie można kupić na przykład nowe zabawki, meble, czy poprawić plac zabaw - wyjaśniła dyrektor Bedrunka.

Pytana o to, kiedy unijne pieniądze będą wydawane i kiedy będzie zobaczyć pierwsze efekty powiedziała, że nabory wniosków na dotacje ruszą przed wakacjami, tak aby efekty można było zobaczyć w 2024 roku.

Zobacz także

2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej 2023-03-12, godz. 09:01 Leonard Pietruszka o tym, po co samorządom klastry - Łączenie się w klastry i spółdzielnie energetyczne to nie tylko moda, ale absolutna konieczność - mówi wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Jego… » więcej 2023-03-11, godz. 09:00 Teresa Tiszbierek o spotkaniu strażaczek-ochotniczek W weekend w Turawie spotykają się strażaczki-ochotniczki nie tylko z naszego regionu, ale i z Ukrainy. Wiemy, że nasze OSP starają się pomóc w budowie w… » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »