Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie…
2023-01-23, 08:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą

Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą
- Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
- Pracownicy instytucji kultury i w ogóle kultura województwa opolskiego nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Dziwi mnie to, że panie, które się z nami spotykały miały realnie przedstawioną sytuację i mówiliśmy, że podwyżki w tym roku będą - powiedział wicemarszałek Kubalańca.

- Jakoś dziwnie tak się zdarza, że kiedy są wybory NSZZ Solidarność wyciąga swoje "dziady kultury", protestuje nie prowadząc dialogu z marszałkiem - stwierdził.

Przypomnijmy, że w piątek (20.01) Opolskie Dziady Kultury, czyli związkowcy Solidarności reprezentujący instytucje kulturalne podległe marszałkowi województwa o niskich wynagrodzeniach mówili na konferencji prasowej.
Wskazywali, że w instytucjach kultury zarabia się mniej, niż w urzędzie marszałkowski,

- Zarabia się również mniej, niż będąc pielęgniarką. Nie wiem co ma piernik do wiatraka. Wynagrodzenia w instytucjach kultury są różne. Inaczej zarabia bibliotekarz, inaczej aktor, a inaczej muzyk.

Wicemarszałek Kubalańca, wyjaśniał, że po pierwsze trzeba było zabezpieczyć pieniądze na ustawową podwyżkę minimalnego wynagrodzenia.

- Na spotkaniu ze związkami zawodowymi mówiliśmy, że po przyjęciu budżetu będziemy rozmawiali o podwyżkach. Trzeba też pamiętać, że marszałek nie zatrudnia w instytucjach kultury. Od tego są dyrektorzy. Spotkanie z dyrektorami odbyło się w grudniu. Dostali zadanie przygotować dokładne dane, ile pracownicy zarabiają. Z tego co mamy dzisiaj na stole, jest to kwota prawie 5400 zł. To średnia wszystkich pracowników.

Zbigniew Kubalańca przypomniał, że w maju ubiegłego roku były przyznane podwyżki wynagrodzeń, więc nie minął jeszcze rok od tamtego czasu.


W Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca skomentował także niedzielne spotkanie Przemysława Czarnka z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej. Dotyczyło one nauczania języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej.

"Do stanu "sprzed rozporządzenia", czyli ponownie do finansowania 3 godzin języka, możemy wrócić bardzo szybko" - tak po spotkaniu mówili przedstawiciele MN.

- To cieszy, pamiętajmy natomiast jak szkodliwe było zabranie tych godzin, bo dzieciom nikt tego czasu nie wróci. Bardzo na to liczę, bo nie ma większej kompetencji, niż nauka języka obcego. Więc jeżeli pan minister cofa się, ze złej decyzji, którą podjął rok temu,
to mam nadzieję, że jak najszybciej dzieci będą mogły korzystać z nauki języka mniejszości na takich samych prawach jak inne mniejszości narodowe - powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej 2023-03-12, godz. 09:01 Leonard Pietruszka o tym, po co samorządom klastry - Łączenie się w klastry i spółdzielnie energetyczne to nie tylko moda, ale absolutna konieczność - mówi wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Jego… » więcej 2023-03-11, godz. 09:00 Teresa Tiszbierek o spotkaniu strażaczek-ochotniczek W weekend w Turawie spotykają się strażaczki-ochotniczki nie tylko z naszego regionu, ale i z Ukrainy. Wiemy, że nasze OSP starają się pomóc w budowie w… » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej 2023-03-09, godz. 08:40 Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny… » więcej 2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »