Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów…
2023-01-20, 08:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii

Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii
- W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
Dzisiaj (20.01) w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na stypendia. Każdy stypendysta otrzyma 2 tys zł miesięcznie. Mają jednak obowiązek pracować w ochronie zdrowia w województwie opolskim tak długo, jak długo pobierał stypendium.

- Czyli, jeżeli pobierali stypendium przed 3 lata, po zakończeniu studiów muszą tyle na terenie regionu pracować. Mam nadzieję, że osoby, które po zakończeniu studiów odbędą staż i przez kilka lat będą pracowały, zobaczą, że mamy bardzo dobre warunki do życia, zostaną tutaj na dłużej - mówiła wicemarszałek Donath-Kasiura.

W programie stypendialnym są studenci mieszkający w naszym regionie i tutaj studiujący, są tacy, którzy pochodzą z Opolszczyzny a studiują w innych województwach, są też studenci, którzy z reszty kraju.

To trzecia edycja programu stypendialnego marszałka województwa opolskiego.
Jakie są efekty poprzednich?
- W naszych szpitalach już jest kilkanaście osób, którzy zasilili kadrę medyczną. To są studenci, którzy studiowali w innych miastach Polski. To co ważne 7 osób już pracuje, bo pierwszy rok po zakończeniu studiów to staż, ale mamy już osoby, które wybrały specjalizację: pediatrię, ginekologię, chirurgię, mamy również internistów, czyli wszystkie te branże, które są deficytowe.

Nie tylko pieniędzmi samorząd województwa opolskiego zachęca do pracy w szpitalach w regionie.

- To co ważne dla osób, które już pracują, to są szkolenia. Podnoszenie swoich kwalifikacji. Inwestujemy w szkolenia, robiliśmy to w roku poprzednim i będziemy robić to także teraz. Jako zarząd województwa przeznaczyliśmy 600 tys. zł na wsparcie szpitali należących do samorządu regionu, po to, aby kadra medyczna mogła podnosić kwalifikacje.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa podsumowała także finansowany i prowadzony przez samorząd Opolszczyzny program wsparcia psychologicznego dla kadry medycznej prowadzony w czasie dwóch lat pandemii.

Zobacz także

2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej 2023-03-14, godz. 08:38 Tomasz Hanzel o pierwszych naborach dla firm z regionu - Województwo opolskie zawsze było w czołówce różnego rodzaju rankingów wykorzystania środków europejskich. Widać mamy bardzo dobrze przygotowane kadry… » więcej 2023-03-13, godz. 09:25 Prof. Marek Gierlotka o konferencji kardiologów w Opolu i krajowej sieci kardiologicznej - To duże i bardzo ważne wydarzenie. Do Opola przyjadą lekarze z całej Polsce i będziemy rozmawiać o najnowszych wytycznych w leczeniu kardiologicznym -… » więcej 2023-03-12, godz. 09:01 Leonard Pietruszka o tym, po co samorządom klastry - Łączenie się w klastry i spółdzielnie energetyczne to nie tylko moda, ale absolutna konieczność - mówi wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Jego… » więcej 2023-03-11, godz. 09:00 Teresa Tiszbierek o spotkaniu strażaczek-ochotniczek W weekend w Turawie spotykają się strażaczki-ochotniczki nie tylko z naszego regionu, ale i z Ukrainy. Wiemy, że nasze OSP starają się pomóc w budowie w… » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej 2023-03-09, godz. 08:40 Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny… » więcej 2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »