Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów…
2023-01-20, 08:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii

Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii
- W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
Dzisiaj (20.01) w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na stypendia. Każdy stypendysta otrzyma 2 tys zł miesięcznie. Mają jednak obowiązek pracować w ochronie zdrowia w województwie opolskim tak długo, jak długo pobierał stypendium.

- Czyli, jeżeli pobierali stypendium przed 3 lata, po zakończeniu studiów muszą tyle na terenie regionu pracować. Mam nadzieję, że osoby, które po zakończeniu studiów odbędą staż i przez kilka lat będą pracowały, zobaczą, że mamy bardzo dobre warunki do życia, zostaną tutaj na dłużej - mówiła wicemarszałek Donath-Kasiura.

W programie stypendialnym są studenci mieszkający w naszym regionie i tutaj studiujący, są tacy, którzy pochodzą z Opolszczyzny a studiują w innych województwach, są też studenci, którzy z reszty kraju.

To trzecia edycja programu stypendialnego marszałka województwa opolskiego.
Jakie są efekty poprzednich?
- W naszych szpitalach już jest kilkanaście osób, którzy zasilili kadrę medyczną. To są studenci, którzy studiowali w innych miastach Polski. To co ważne 7 osób już pracuje, bo pierwszy rok po zakończeniu studiów to staż, ale mamy już osoby, które wybrały specjalizację: pediatrię, ginekologię, chirurgię, mamy również internistów, czyli wszystkie te branże, które są deficytowe.

Nie tylko pieniędzmi samorząd województwa opolskiego zachęca do pracy w szpitalach w regionie.

- To co ważne dla osób, które już pracują, to są szkolenia. Podnoszenie swoich kwalifikacji. Inwestujemy w szkolenia, robiliśmy to w roku poprzednim i będziemy robić to także teraz. Jako zarząd województwa przeznaczyliśmy 600 tys. zł na wsparcie szpitali należących do samorządu regionu, po to, aby kadra medyczna mogła podnosić kwalifikacje.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa podsumowała także finansowany i prowadzony przez samorząd Opolszczyzny program wsparcia psychologicznego dla kadry medycznej prowadzony w czasie dwóch lat pandemii.

Zobacz także

2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »