Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Kostuś: Zakładałem, że jedność zostanie…
2023-01-16, 08:17 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Kostuś: Zakładałem, że jedność zostanie utrzymana

Tomasz Kostuś: Zakładałem, że jedność zostanie utrzymana
- Ja w ich głowach nie siedzę i nie wiem dlaczego wycofali się z tych porozumień - powiedział Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. W Porannej Rozmowie Radia Opole rozmawialiśmy o piątkowym głosowaniu w sejmie nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma spowodować odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Partie opozycyjne uzgodniły, że wstrzymają się od głosu, jednak posłowie Szymona Hołowni, czyli z partii Polska 2050 zagłosowali inaczej.

- To nie zmienia jednak faktu, że gramy razem - powiedział opolski poseł Platformy Obywatelskiej.


Pytany o to, kiedy pieniądze z KPO mogą trafić do Polski powiedział:
- Wtedy, kiedy ten polityczny teatrzyk, którego reżyserem jest Jarosław Kaczyński, zostanie zakończony. To Jarosław Kaczyński ma wszystkie możliwości, żeby tą kłótnię w tak zwanej Zjednoczonej Prawicy zatrzymać. By emocje ministra Zbigniewa Ziobry wyciszyć.


Wstrzymanie się od głosu partii opozycyjnych pozwoliło na przyjęcie noweli o SN mimo braku poparcia dla tej ustawy Solidarnej Polski.
Poseł Tomasz Kostuś wyjaśniał, że opozycja zdaje sobie sprawę, że proponowana przez PiS ustawa nie jest idealna, a nawet jest niekonstytucyjna.
- Po wyborach do tego wrócimy i praworządność przywrócimy. Dzisiaj lepsza jest kulawa ustawa o Sądzie Najwyższym, ale pozwalająca po te środki sięgnąć, niż utrzymywanie tego co zrobił Zbigniew Ziobro w wymiarze sprawiedliwości - powiedział poseł PO i podkreślił, że proces legislacyjny nie jest zakończony, a mówienie, że wszystko jest ustalone z Komisją Europejską jest nieuprawnione.

- O tym nawet mówi premier, że polski wymiar sprawiedliwości jest na granicy wydolności. To jest zasługa Zbigniewa Ziobry. Ale ja się cieszę, że stanowisko Jarosława Kaczyńskiego i skłóconej prawicy się zmienia. Dwa lata temu premier mówił o wielkim sukcesie i gigantycznych pieniądzach (z KPO. red.). Potem magle się z tego wycofali i mówili, że te pieniądze nie są potrzebne i mamy cud gospodarczy. Teraz znowu obrót o 180 stopni bo sytuacja gospodarcza jest coraz gorsza - mówił poseł PO Tomasz Kostuś.

Komentując doniesienia o tym, że w kuluarach sejmowych słychać, że złamanie ustaleń w sprawie głosowania przez Szymona Hołownię zamyka drogę do wspólnego startu w wyborach.

- W mojej opinii wszystkie scenariusze są możliwe. Od wielu lat uważam, że najlepszym scenariuszem jest wspólna lista. Każdy może się pomylić. Pytanie czy wyciągamy z tego wnioski. Tylko gra zespołowa, współdziałanie na poziomie wszystkich partii opozycji demokratycznej może nam przynieść zwycięstwo.

W kwestii jedności opozycji z ustaleń o wstrzymaniu się od głosu wyłamali się nie tylko posłowie Szymona Hołowni, ale także dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej.
- Tuż przed głosowaniem odbyło się specjalne posiedzenie klubu, przewodniczący Borys Budka odpowiadał na pytania, wątpliwości. Wychodząc z sali zakładałem, że jedność zostanie utrzymana, ale jak na ponad stu osobowy klub, dwie osoby to nie jest dużo. Ja je rozumiem, są prawniczkami - mówił gość Radia Opole.

Zobacz także

2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej 2023-03-07, godz. 09:50 Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu - W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają… » więcej 2023-03-06, godz. 09:04 Tomasz Witkowski o kongresie programowym OdNowy - Chcieliśmy przedstawić panu premierowi problemy, z którymi nasi samorządowcy, a także samorządowcy nie będący członkami OdNowy się borykają - powiedział… » więcej 2023-03-05, godz. 09:00 Lech Kuchnowski o oszczędzaniu na energii Pojęcie "transformacja energetyczna" u wielu budzi przerażenie, ze względu na to, że ma przewrócić do góry nogami nasz dotychczasowy styl życia i uderzyć… » więcej 2023-03-04, godz. 09:00 Danuta Szewczyk-Kłos o kilkusetletnich dokumentach jakie otrzymała w depozyt Biblioteka UO - Dokumenty były bardzo ściśle sprawdzane w kilku ośrodkach, które zajmują się tego typu analizami - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Danuta… » więcej 2023-03-03, godz. 09:44 Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych - Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz… » więcej 2023-03-02, godz. 08:48 Aleksandra Drescher o tym jak obniżać rachunki za energię -Nawet po kilkanaście wniosków na termomodernizację budynków czy na instalacje fotowoltaiczne złożyły opolskie gminy, dążąc do obniżania rachunków… » więcej 2023-03-01, godz. 09:48 Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta… » więcej 2023-02-28, godz. 08:08 Paweł Tanajno o tym, czy to jest dobry czas dla liberałów - Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy obywatele uwolnili się od tego uzależnienia, które się nazywa: "głosuj na mniejsze zło". Jestem dumny, gdy ktoś mnie… » więcej 2023-02-27, godz. 09:14 Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie - Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »