Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » ks. Waldemar Klinger: To dla mnie fenomen. Mało…
2023-01-06, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

ks. Waldemar Klinger: To dla mnie fenomen. Mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję

Ks. Waldemar Klinger: To dla mnie fenomen. Mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję
- To dla mnie fenomen, bo mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję. Tak barwną i tak bardzo zaakceptowaną przez społeczeństwo - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej w Opolu.
W wielu miastach w całym kraju odbędą się dzisiaj (6.01) Orszaki Trzech Króli. Pierwszy został zorganizowany w Warszawie w 2009 roku.

- To pragnienie uzewnętrznienia swoich przekonań, bycia razem we wspólnocie i zamanifestowania swojej wiary. To świecka, ale umotywowana życiem duchowym tradycja - stwierdził ks. Klinger.

Z proboszczem opolskiej katedry rozmawiałam także o trwających w świątyni pracach archeologicznych.
Kiedy wierni będą mogli wrócić do katedry?
- To jest wielka tajemnica naszej wiary - odpowiedział żartobliwie ks. Waldemar Klinger. - Wikarzy dali mi przydomek proboszcz wygnaniec. Jesteśmy pozbawieni katedry, całe duszpasterstwo przeniosło się do małego kościółka przy pl. Św Sebastiana. Prace w katedrze intensywnie trwają. Prowadzone są badania stratograficzne, badania konstrukcyjne, przygotowujemy poszerzony program tego co chcemy jeszcze zrobić, aby w drugiej połowie stycznia wrócić do wykopalisk i je w ciągu paru miesięcy zakończyć - powiedział.

Kolejny temat to jak zagospodarować to, co zostało odkryte. - Pochylają się nad tym najtęższe głowy z całej Polski i chcą się wypowiedzieć na forum 20 stycznia. Będzie wtedy konsylium u księdza biskupa. Będziemy się zastanawiali, co uczynić, by mury kościoła z XIII wieku zachować, by przetrwały kolejne wieki - mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Zobacz także

2023-03-11, godz. 09:00 Teresa Tiszbierek o spotkaniu strażaczek-ochotniczek W weekend w Turawie spotykają się strażaczki-ochotniczki nie tylko z naszego regionu, ale i z Ukrainy. Wiemy, że nasze OSP starają się pomóc w budowie w… » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej 2023-03-09, godz. 08:40 Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny… » więcej 2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej 2023-03-07, godz. 09:50 Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu - W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają… » więcej 2023-03-06, godz. 09:04 Tomasz Witkowski o kongresie programowym OdNowy - Chcieliśmy przedstawić panu premierowi problemy, z którymi nasi samorządowcy, a także samorządowcy nie będący członkami OdNowy się borykają - powiedział… » więcej 2023-03-05, godz. 09:00 Lech Kuchnowski o oszczędzaniu na energii Pojęcie "transformacja energetyczna" u wielu budzi przerażenie, ze względu na to, że ma przewrócić do góry nogami nasz dotychczasowy styl życia i uderzyć… » więcej 2023-03-04, godz. 09:00 Danuta Szewczyk-Kłos o kilkusetletnich dokumentach jakie otrzymała w depozyt Biblioteka UO - Dokumenty były bardzo ściśle sprawdzane w kilku ośrodkach, które zajmują się tego typu analizami - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Danuta… » więcej 2023-03-03, godz. 09:44 Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych - Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz… » więcej 2023-03-02, godz. 08:48 Aleksandra Drescher o tym jak obniżać rachunki za energię -Nawet po kilkanaście wniosków na termomodernizację budynków czy na instalacje fotowoltaiczne złożyły opolskie gminy, dążąc do obniżania rachunków… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »