Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej…
2023-01-05, 08:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować

Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować
- Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała tzw. decyzję środowiskową, co otwiera drogę do rozpoczęcia przygotowań do budowy nowej drogi prowadzącej przez wyspę Pasiekę, leżącą w centrum miasta. Budowa zakłada wybudowanie przeprawy przez Odrę i Kanał Ulgi.

Gość Radia Opole przypomniał, że w 2015 roku miasto zapytało mieszańców, czy popierają wybudowanie tej drogi. W konsultacjach wzięło udział ponad 23 i pół tys. osób. 82% powiedziało "Tak".

Decyzja, GDOŚ może być jeszcze zaskarżona do Sądu Administracyjnego.

- Jednak to decyzja bardzo ważna, bo potwierdza, że można tę trasę wybudować w taki sposób, żeby służyła mieszkańcom, a jednocześnie pozwalała korzystać z wszystkich zasobów środowiskowych, które w Opolu mamy - powiedział prezydent Wiśniewski.

Gość Radia Opole pytany o możliwe protesty przeciwników budowy średnicówki powiedział, że mają oni do tego prawo, ale będzie apelował o uszanowanie demokratycznej decyzji większości, która nowej przeprawy przez Odrę oczekuje.

Ile ta inwestycja może kosztować?

- Cena na pewno wzrosła - powiedział prezydent Opola. - Ile, to będziemy wiedzieć, kiedy wykonamy dokumentację. Chciałbym, aby była wykonana jak najszybciej, musimy poczekać na uprawomocnienie się decyzji. Jeżeli chodzi o koszty tej trasy to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować.

Prezydent Wiśniewski szacuje, że budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 lub 2025 roku.

Rozmawialiśmy także o cenach paliw.
- Przeciętnego Niemca stać na 2 lub 3 razy więcej paliwa niż nas. Bądźmy uczciwi i powiedzmy sobie, że mamy niskie ceny paliwa bo mamy niskie zarobki. A te niskie ceny paliwa są i tak wyższe od tych, które mogłyby być. Widzieliśmy to w " noc cudów" w Nowy Rok, bo Orlen i Obajtek wcześniej zawyżali ceny palia, mogliśmy dużo mniej za paliwo płacić - mówił.

Jak podkreślał, wpłynęło to na sytuację finansową Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
- MZK kupuje co miesiąc 200 tys. litrów paliwa, jak policzyliśmy, mógł na tym stracić nawet 2 mln zł - mówił Arkadiusz Wiśniewski.

To, jak stwierdził, wpłynęło na decyzję o likwidacji nocnych kursów autobusów. Powstała w tej sprawie petycja podpisana przez 400 mieszkańców. Chcą oni przywrócenia nocnych autobusów. Czy ta petycja będzie uwzględniona?

- Myślę, że tak. Dobrze by było, żeby Obajtek już nie zawyżał tych cen bo wtedy sytuacja Zakładu Komunikacyjnego będzie lepsza i w ten sposób będzie można organizować transport zbiorowy jeżdżący częściej i gęściej. Zobaczymy jak się sytuacja finansowa w kolejnych miesiącach kształtowała - powiedział.

W internetowej części rozmowy prezydent Opola powiedział, kiedy będą otwarte drogi przy Centrum Usług Publicznych a także o przebudowie ul. Ozimskiej i budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Żeromskiego.

Zobacz także

2023-03-11, godz. 09:00 Teresa Tiszbierek o spotkaniu strażaczek-ochotniczek W weekend w Turawie spotykają się strażaczki-ochotniczki nie tylko z naszego regionu, ale i z Ukrainy. Wiemy, że nasze OSP starają się pomóc w budowie w… » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej 2023-03-09, godz. 08:40 Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny… » więcej 2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej 2023-03-07, godz. 09:50 Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu - W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają… » więcej 2023-03-06, godz. 09:04 Tomasz Witkowski o kongresie programowym OdNowy - Chcieliśmy przedstawić panu premierowi problemy, z którymi nasi samorządowcy, a także samorządowcy nie będący członkami OdNowy się borykają - powiedział… » więcej 2023-03-05, godz. 09:00 Lech Kuchnowski o oszczędzaniu na energii Pojęcie "transformacja energetyczna" u wielu budzi przerażenie, ze względu na to, że ma przewrócić do góry nogami nasz dotychczasowy styl życia i uderzyć… » więcej 2023-03-04, godz. 09:00 Danuta Szewczyk-Kłos o kilkusetletnich dokumentach jakie otrzymała w depozyt Biblioteka UO - Dokumenty były bardzo ściśle sprawdzane w kilku ośrodkach, które zajmują się tego typu analizami - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Danuta… » więcej 2023-03-03, godz. 09:44 Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych - Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz… » więcej 2023-03-02, godz. 08:48 Aleksandra Drescher o tym jak obniżać rachunki za energię -Nawet po kilkanaście wniosków na termomodernizację budynków czy na instalacje fotowoltaiczne złożyły opolskie gminy, dążąc do obniżania rachunków… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »