Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są…
2023-01-02, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są tak duże, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla siebie

Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są tak duże, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla siebie
- Będą to wybory ważne, jak każde inne wybory. Podnoszenie rangi wyborów ma wpłynąć na mobilizację elektoratu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Adam Drosik, eksperta ds. kampanii wyborczych i komunikowania politycznego, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
75 % Polaków - według sondażu przeprowadzonego przez Kantar uważa, że wybory będą równie ważne lub ważniejsze niż w 1989 roku.
W podobnym tonie wypowiadają się także liderzy największych partii politycznych: Jarosław Kaczyński i Donald Tusk.

Zdaniem gościa Radia Opole, w kampanii wyborczej będą dwie narracje.

- Jedna obozu rządzącego, który będzie próbował narzucić swoje tematy, w zależności od tego, co przyniosą kolejne miesiące. Może to być bezpieczeństwo, może podsumowanie dokonań ostatnich 8 lat. Z drugiej strony narracja opozycji zdominowanej przez Koalicję Obywatelską - powiedział prof. Adam Drosik. - Mało prawdopodobne, chociaż będą podejmowane za pewne próby przez Lewicę, PSL, ruch Szymona Hołowni, będzie przedstawienie tematu przez te ugrupowania, który wpłynie na kampanię wyborczą - dodał.

- Wydaje mi się, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla siebie - powiedział prof. Drosik pytany o to, kto narzuci główny temat kampanii. - Podziały są tak istotne i duże, że to będzie narzucenie tematu do swojej grupy elektoratu, odpowiedzi będą od najbardziej nieprzejednanych, będą dyskredytować drugą stronę - uważa ekspert ds. kampanii wyborczych i komunikowania politycznego.

- Wspólnej listy opozycji chyba nie będzie i to nawet dobrze - powiedział prof. Drosik. - Na ile Lewica, PSL, ruch Hołowni i Koalicja Obywatelska są w stanie wypracować wspólne tematy i je przedstawiać? - zastanawiał się politolog.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o sondażach, które raz dają przewagę Zjednoczonej Prawicy a raz opozycji, zmianach w prawie wyborczym, większej liczbie obwodów do głosowania i transparentności wyborów.

Zobacz także

2023-03-01, godz. 09:48 Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta… » więcej 2023-02-28, godz. 08:08 Paweł Tanajno o tym, czy to jest dobry czas dla liberałów - Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy obywatele uwolnili się od tego uzależnienia, które się nazywa: "głosuj na mniejsze zło". Jestem dumny, gdy ktoś mnie… » więcej 2023-02-27, godz. 09:14 Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie - Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji… » więcej 2023-02-26, godz. 08:50 Michał Kołodziejczak o sojuszu Agrounii z Porozumieniem i szansach wyborczych Zawiązanie sojuszu Agrounii z Porozumieniem było jedną z najbardziej zaskakujących politycznych informacji w ostatnim czasie. Liderzy obu ugrupowań w tym… » więcej 2023-02-25, godz. 08:50 Marcin Ociepa m.in. o wojnie na Ukrainie, programie zbrojeniowym Polski i wizycie prezydenta USA Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Warto więc zapytać, jaką lekcję z tego wyciągnęła wspólnota międzynarodowa? Wiadomo, że Polska… » więcej 2023-02-24, godz. 09:41 Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Maziarzem - O tym, że Ukraina do tej pory nie upadła przeważyło kilka czynników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert… » więcej 2023-02-23, godz. 09:26 Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło… - Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr… » więcej 2023-02-22, godz. 09:50 Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat - Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie… » więcej 2023-02-21, godz. 08:36 Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023)… » więcej 2023-02-20, godz. 08:47 Dr Marek Kawa o wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce Wsparcie i pokazanie, że Polska może dziś odegrać bardzo ważną rolę - to zdaniem amerykanisty dr.Marka Kawy najważniejsze przesłanie wizyty w Polsce prezydenta… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »