Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice…
2022-12-01, 08:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej

Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort cieplny - powiedział prorektor Politechniki Opolskiej prof. Tomasz Boczar.
Od dzisiaj, zgodnie z ustawą sektor publiczny ma obowiązek oszczędzać energię. Oszczędności muszą wynieść 10%. Dotyczy to m.in. urzędów, jednostek samorządu i podległych im instytucji, zakładów opieki zdrowotnej, oraz uczelni wyższych.

Politechnika planowała wprowadzić w połowie grudnia nauczanie zdalne, jeśli cena energii elektrycznej nie zostanie zamrożona na poziomie 785 zł/MWh. Zamrożenie jednak nastąpiło, więc nauka będzie się odbywać w sposób stacjonarny.

Aby zaoszczędzić energię na Politechnice Opolskiej będą stosowane podstawowe rozwiązania takie, które można zastosować także w domach.

- Wymieniamy sukcesywnie oświetlenie, na oświetlenie ledowe. Chcemy, aby było uczujnikowane, czyli zapalało się wtedy, kiedy ktoś przebywa albo idzie, nasi administratorzy budynków są zobowiązani do tego, aby przeglądać czy ktoś nie otworzył okna przy odkręconym kaloryferze - mówił prorektor prof. Tomasz Boczar.

Gość Radia Opole podkreślał jednak, że Politechnika Opolska działania związane z oszczędzaniem energii podejmuje od dawna. Planuje też większe zmiany w przyszłości.

- 10 listopada podpisaliśmy list intencyjny z uczelniami z Wrocławia i Uniwersytetem Opolskim. Chcemy utworzyć docelowo grupę, która nie tylko, tak jak dotychczas kupowała energię, ale chcemy zostać producentem energii. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma dosyć duże tereny, które można zagospodarować pod farmy fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe - powiedział prof. Boczar. - Będziemy więc znaczącym producentem energii odnawialnej. Pieniądze na ten cel będą pozyskiwane z unijnych funduszy.

- Finalizuje się też nasza inwestycja na kampusie przy ul. Prószkowskiej. Powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie połączona z magazynem energii i ładowarkami samochodów elektrycznych.

Zobacz także

2023-01-29, godz. 09:00 Ks. Drechsler: Linia frontu na Ukrainie biegnie przez ludzkie serca - Zgodnie z przewidywaniami, zapał do pomagania Ukraińcom osłabł. To naturalne. Na placu boju pozostała prawdziwa arystokracja ducha - mówi dyrektor Caritas Diecezji… » więcej 2023-01-28, godz. 09:00 Poseł W.Zembaczyński (.N) : Zobaczyliśmy jak wygląda ruski mir Opolski parlamentarzysta odwiedził ukraińskie tereny, gdzie toczy się wojna z rosyjskim agresorem. Jak mówi, trudno nam sobie nawet wyobrazić skalę brutalności… » więcej 2023-01-27, godz. 09:20 Wiceprezes ZUS: 130 tys. emerytów ma już elektroniczną legitymację. Najstarszy z m-legitymacją ma 98 lat! - Dbamy o wizerunek zakładu, dbamy o komfort klientów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj… » więcej 2023-01-26, godz. 09:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowia Dzieci, wydarzeniu opolskiego NFZ pod patronatem Radia Opole - Chcemy odwrócić negatywny trend w zdrowiu dzieci i młodzieży po pandemii - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego oddziału NFZ… » więcej 2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »