Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2023-01-29, godz. 09:00 Ks. Drechsler: Linia frontu na Ukrainie biegnie przez ludzkie serca - Zgodnie z przewidywaniami, zapał do pomagania Ukraińcom osłabł. To naturalne. Na placu boju pozostała prawdziwa arystokracja ducha - mówi dyrektor Caritas Diecezji… » więcej 2023-01-28, godz. 09:00 Poseł W.Zembaczyński (.N) : Zobaczyliśmy jak wygląda ruski mir Opolski parlamentarzysta odwiedził ukraińskie tereny, gdzie toczy się wojna z rosyjskim agresorem. Jak mówi, trudno nam sobie nawet wyobrazić skalę brutalności… » więcej 2023-01-27, godz. 09:20 Wiceprezes ZUS: 130 tys. emerytów ma już elektroniczną legitymację. Najstarszy z m-legitymacją ma 98 lat! - Dbamy o wizerunek zakładu, dbamy o komfort klientów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj… » więcej 2023-01-26, godz. 09:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowia Dzieci, wydarzeniu opolskiego NFZ pod patronatem Radia Opole - Chcemy odwrócić negatywny trend w zdrowiu dzieci i młodzieży po pandemii - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego oddziału NFZ… » więcej 2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »