Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »