Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą…
2022-11-30, 08:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne

Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne
Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o:
- pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali,
- przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców,
- dostępności węgla w gminach województwa opolskiego.
- Sytuacja w zachodniej Ukrainie, tak jak w całej Ukrainie jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Do szpitali w województwie opolskim przyjadą pacjenci ze szpitali Ukraińskich. W tamtejszych placówkach, nie ma prądu, ogrzewania, brakuje wody, nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

- Nie ma jak operować, nie ma jak oświetlać sal chorych, w związku z tym, każdy solidarny naród, a Polacy solidarność okazywali wiele razy, czujemy się w obowiązku, żeby pomóc - powiedział wojewoda.

Podziękował starostom za pozytywny odzew w tej sprawie, jednoznaczną deklarację, że każdy ze starostów w podległych sobie szpitalach wygospodaruje miejsce dla rannych i chorych pacjentów z Ukrainy. Podziękował także dyrektorom szpitali za raportowanie, ile miejsc jest w ich szpitalach dostępnych.

- Warunkiem było to, żeby nie pogorszyć warunków leczenia dla obywateli polskich. Nie ma mowy o zawieszeniu, czy zatrzymaniu zabiegów planowych. Mamy wygospodarowanych sporo miejsc, prawie 400 - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski.

- Na dobę przed przyjazdem pacjentów wiemy ile będzie osób, znamy profile chorobowe, tak, żeby szpitale mogły odpowiednią pomoc zapewnić. Schorzenia będą przede wszystkim wojenne, rany szarpane, rany tkanek miękkich. Przyjadą osoby, które mają rany wojenne. W systemie ratunku nie ma znaczenia, czy to żołnierz, czy mieszkaniec miasta, w którym spadła bomba - zaznaczył.

Z rannymi przyjedzie także dwóch opiekunów.

Wojewoda odniósł się także do pojawiających się informacji, że możemy się spodziewać w Polsce kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.
- Już od półtora miesiąca mówi się o tym. My oczywiście się przygotowujemy, bo taka nasza rola, by dać schronienie, dach nad głową i ciepłą strawę. Mamy przygotowane 300 miejsc. To są miejsca w halach sportowych, czyli łóżka tam rozstawione. Oczywiście także wyżywienie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat węgla.
- Sytuacja jest niezła, dzięki współpracy z samorządami. 68 gmin podpisało już umowy. W 11 gminach węgiel już mamy w 19 gminach będzie od do końca tygodnia. Dzisiaj Opole zaczyna dystrybucję, w Kędzierzynie-Koźlu węgiel będzie niebawem. Do tej pory sprzedano tysiąc ton w 11 gminach, które już węgiel mają.

60% węgla, który będzie dostępny na Opolszczyźnie pochodzi z Tanzanii, 40% to węgiel polski.
- Pierwotne zamówienia gmin, jakie zbieraliśmy w październiku to była ilość prawie 100 tys. ton. W tej chwili, do końca grudnia, mamy zapotrzebowanie na 40 tys. ton, a od stycznia do kwietnia 11 tys. ton, więc w sumie 51 tys ton, to zapotrzebowanie na węgiel, a więc spadło o połowę - wyliczał wojewoda.

W ubiegłym roku, między styczniem a końcem października do Polski sprowadzono 8,2 mln ton węgla. W analogicznym okresie bieżącego roku sprzedano już w Polsce 9.5 mln ton.
- To świadczy o tym, że węgiel jest zgromadzony i pewnie z tego wnika obniżenie zapotrzebowania wśród zapobiegliwych mieszkańców Opolszczyzny - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zobacz także

2023-02-09, godz. 08:54 Wójt Ciecior: Z moich informacji jest wariant obwodnicy, który ma największe preferencje - Obwodnica Lędzin jest bardzo oczekiwana - powiedział Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice w której to gminie leżą Lędziny. - Pamiętam, kiedy wybudowano… » więcej 2023-02-08, godz. 08:49 Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szko… - To rodzice decydują, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami funkcjonują w placówkach specjalnych czy ogólnodostępnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-02-07, godz. 08:49 Radny Sławomir Batko o tym, dlaczego chce, żeby RIO skontrolowało Zakład Komunalny w Opolu - Oficjalnie mówi się o kwocie 250 tys. zł rocznie, a sądzę, że są dużo wyższe - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Batko, radny Opola… » więcej 2023-02-06, godz. 09:18 Do sejmu Woźniak, Pośpiech i Mielec? Samorządowcy Tak dla Polski organizują się przed wyborami parlamentarnymi - Czy będzie porozumienie, jeszcze nie wiadomo. Rozmawiamy o tym, żeby jako ruch "Tak dla Polski", jako samorządowcy wesprzeć opozycję w walce o zwycięstwo… » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Urząd Statystyczny: Przeciętne wynagrodzenie w regionie wzrosło o 300 zł w miesiąc - 6368 zł wyniosło przeciętne wynagrodzenie w województwie opolskim w listopadzie ubiegłego roku, co uplasowało Opolszczyznę na 7 miejscu - powiedziała… » więcej 2023-02-04, godz. 09:08 Maciej Kalski: Myślę, że za styczeń znowu będzie wzrost bezrobocia - Nie widać negatywnego zjawiska związanego ze zwolnieniami. W całym 2022 roku zwolnień grupowych praktycznie nie było, za wyjątkiem jednego zakładu z Namysłowa… » więcej 2023-02-03, godz. 09:25 Rafał Bartek: Mniejszość sceptyczna po rozmowach z min. Czarnkiem, ale trzyma za słowo - Mijają dwa tygodnie i nie słyszymy, by coś się działo w tej sprawie po stronie ministerialnej - mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2023-02-02, godz. 09:05 Rafał Pydych: Ogłaszamy trzeci przetarg na rozbudowę DK40 w Głuchołazach - Utrudnienia niewątpliwie będą występować - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Pydych dyr. opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg… » więcej 2023-02-01, godz. 09:45 Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać? - Transformacja klimatyczno-energetyczna, transformacja cyfrowa jest dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym obszarem wsparcia, jak również miejsca pracy - powiedziała… » więcej 2023-01-31, godz. 09:36 Katarzyna Czochara o budżecie, Mniejszości Niemieckiej i wojnie na Ukrainie - Nikt niczego nie ukrywa, wszystko jest jasne, wszystko jest czarno na białym - tak poseł Katarzyna Czochara (PiS) komentuje oskarżenia Konfederacji, że rząd… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »