Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Prośba o uruchomienie art…
2022-11-16, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna

Dr Tomasz Pawłuszko: Prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna
- Wydaje mi się, że prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego, ekspert w dziedzinie polityk zagranicznej i bezpieczeństwa z Uniwersytetu Opolskiego.
Rano pojawiły się doniesienia agencji prasowej Associated Press, że rakiety, które spadły na terytorium Polski w przygranicznej miejscowości Przewodów została wystrzelona przez siły ukraińskie w kierunku nadlatującej rosyjskiej rakiety.

Jeszcze wczoraj wieczorem informowano, że pociski są produkcji rosyjskiej.

- Należy zbadać dokładnie co tam spało i jakiej jest produkcji, bo wiemy, że i Rosjanie i Białorusini i Ukraińcy używają sprzętu posowieckiego - powiedział gość Radia Opole.

Czy możliwe, aby armia ukraińska używała pocisków rosyjskich do obrony przed rosyjską agresją?

- Mogą to być pociski zdobyczne, mogą to być pociski z własnych arsenałów, również po sowieckich. Wydaje się, że jest to realne. To jest sytuacja kryzysowa, dobrze, że rząd nie postąpił zbyt radykalnie. Podejrzewam, że teraz trwają konsultacje z różnymi stolicami. Gdyby art. 4 nie okazał się konieczny, to warto przynajmniej z państwami wschodniej flanki NATO, czyli grupy B9 porozmawiać o uzupełnieniu niższego piętra obrony przeciwlotniczej - powiedział dr Pawłuszko.

- Dobrze, że rząd zachował powściągliwość, że informacje o całym zdarzeniu ogłosił nie premier, nie minister obrony, ale rzecznik - dodał.

Zaznaczył, że od wielu miesięcy trwa wojna i takie incydenty mogą się zdarzać.
- Jeśli Rosjanie wystrzelili rakiety z terytorium Białorusi to Ukraińcy musieli odpowiedzieć. Dlaczego Rosjanie strzelają na zachodnią Ukrainę? Po to, żeby Ukraińcy to zestrzelili, być może to spowoduje jakiś incydent na granicy Polskiej - mówił dr Tomasz Pawłuszko.

Rosyjskie MZS skomentowało sprawę wskazując, że nie mają z tym nic wspólnego, że to prowokacja.
- Manipulowanie informacjami to ich specjalność na tej wojnie. Musimy sami zadziałać, a nie zdawać się na informacje strony rosyjskiej lub białoruskiej - stwierdził, i zaznaczył, że dobrze, że ambasador Rosji został wezwany na przysłowiowy dywanik, powinien zostać także wezwany ambasador Białorusi.

Zobacz także

2023-01-27, godz. 09:20 Wiceprezes ZUS: 130 tys. emerytów ma już elektroniczną legitymację. Najstarszy z m-legitymacją ma 98 lat! - Dbamy o wizerunek zakładu, dbamy o komfort klientów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj… » więcej 2023-01-26, godz. 09:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowia Dzieci, wydarzeniu opolskiego NFZ pod patronatem Radia Opole - Chcemy odwrócić negatywny trend w zdrowiu dzieci i młodzieży po pandemii - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole rzecznik opolskiego oddziału NFZ… » więcej 2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej 2023-01-19, godz. 10:08 Ogłaza: Budujemy obwodnicę Nysy dla mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że urząd miasta jej nie chce - Chyba jedynym oponentem był pan wiceburmistrz Nysy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego. Tak… » więcej 2023-01-18, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o dotacjach na zabytki, Agrounii i polityce społecznej - Zachęcam samorządy do sięgania po rządowe pieniądze na renowację zabytków. Do dyspozycji w całym kraju są 3 miliardy złotych - powiedział w Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »