Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Stanisław Niewiński o Tygodniu Służby Zagranicznej…
2022-11-14, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Stanisław Niewiński o Tygodniu Służby Zagranicznej i szczycie G20

Dr Stanisław Niewiński o rozpoczynającym się Tygodniu Służby Zagranicznej
Rusza Tydzień Służby Zagranicznej w województwie opolskim. W środę (16.11) obchodzony jest w Polsce Dzień Służby zagranicznej.
- W Regionalnych Ośrodkach Debaty Międzynarodowej przyjęło się, że w ciągu tego tygodnia organizujemy różne wydarzenia. Od 18 do 20 listopada organizujemy w Brzegu Opolską Akademię Dyplomatyczną - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Stanisław Niewiński.
To wydarzenie skierowane do młodych ludzi. Jak mówi gość Radia Opole zauważalne jest rosnące zainteresowanie tematyką międzynarodową.

- Wszystkie miejsca w Akademii Dyplomatycznej są już zapełnione - powiedział dr Niewiński. - Będą dwa bloki tematyczne. Pierwszy będzie związany z pracą dyplomatyczną. Pojawią się pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy powiedzą jak się pracuje i robi karierę w MSZ i organizacjach międzynarodowych. Będą też zajęcia poświęcone zagadnieniom międzynarodowych i kształtowaniu ładu międzynarodowego.

Dr Stanisław Niewiński skomentował także jutrzejszy szczyt państw grypy G20. Dzisiaj (14.11) dojdzie to pierwszego spotkania prezydenta USA i przywódcy Chin. Administracja Joe Bidena zapowiedziała, że nakreśli on "czerwone linie" w relacjach z Chinami.
- Dla Stanów Zjednoczonych relacja z Chinami jest najistotniejszym elementem ich stosunków międzynarodowych. Chiny są dla nich ważniejsze niż Rosja. Jeną z najistotniejszych czerwonych linii będzie zagadnienie Tajwanu. Tajwan jest jednym z najważniejszych sojuszników USA - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole. - Inną czerwoną linią będzie Morze Południowochińskie, gdzie Chiny próbują swoje wpływy rozszerzać.

- To co dzieje się na linii USA-Chiny oddziaływuje na Polskę - podkreślał gość Porannej Rozmowy. - To są dwie największe gospodarki świata i ich różnorakie interakcje, które są coraz bardziej burzliwe mają przełożenie na międzynarodową kondycję gospodarczą - wyjaśnił. - Nakładane przez ta państwa na siebie sankcje uderza w globalne łańcuchy dostaw, a to w kurs złotego. Od tego jak te stosunki będą się układały będzie uzależniony stan ładu międzynarodowego, którego Polska jest częścią.

W internetowej części rozmowy dr Niewiński przybliżył działalność i cele opolskiego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.

Zobacz także

2023-01-25, godz. 09:12 Starosta Gęsiarz: Szpital huczy, że kierownik chirurgii chce zamknąć oddział, bo jedzie na narty - Nie ma podstaw, żeby oddział chirurgii był zamknięty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Kierownik oddziału… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 Sławomir Kłosowski o 3 godzinach języka mniejszości, węglu i pytaniach do Tuska - Padła taka deklaracja, że jest dobra wola ze strony ministerstwa, żeby wrócić do 3 godzin nauki języka ojczystego niemieckiego w szkole - powiedział w… » więcej 2023-01-23, godz. 08:46 Zbigniew Kubalańca: Kultura województwa nigdy nie była tak dofinansowana jak jest teraz. Mówiliśmy, że podwyżki… - Przy dzisiejszej inflacji, rosnących kosztach, przy tym co rząd PiS robi z naszymi portfelami mam świadomość tego, że każdy chciałby zarabiać więcej… » więcej 2023-01-22, godz. 08:45 Piotr Mielec: 25 mln zł z bonu turystycznego trafiło do regionu, a zrealizowano w województwie płatności na ponad… - Otrzymaliśmy dane z ministerstwa i z POT dotyczące bonu turystycznego, z których wynika, że 231 obiektów jest w województwie opolskim, w których można… » więcej 2023-01-21, godz. 09:00 Violetta Porowska o balu charytatywnym na rzecz Fundacji Dom - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która tyle dekad już funkcjonuje na terenie Opola zasługuje na to, żeby jej pomóc -… » więcej 2023-01-20, godz. 08:35 Zuzanna Donath-Kasiura o stypendiach dla studentów medycyny i pomocy psychologicznej po pandemii - W tym naborze przyznaliśmy stypendia 27 osobom. Cieszę się, że będą po zakończeniu studiów pracowały w naszym regionie bo potrzeby są bardzo duże… » więcej 2023-01-19, godz. 10:08 Ogłaza: Budujemy obwodnicę Nysy dla mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że urząd miasta jej nie chce - Chyba jedynym oponentem był pan wiceburmistrz Nysy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego. Tak… » więcej 2023-01-18, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o dotacjach na zabytki, Agrounii i polityce społecznej - Zachęcam samorządy do sięgania po rządowe pieniądze na renowację zabytków. Do dyspozycji w całym kraju są 3 miliardy złotych - powiedział w Porannej… » więcej 2023-01-17, godz. 09:15 Adrian Zandberg o roli Lewicy w polityce po wyborach - Nie mam wątpliwości, że żeby posprzątać w polskich sądach, to musi się zmienić władza. Ta ustawa, mam nadzieję, przybliży nas do tego, by w najbliższych… » więcej 2023-01-16, godz. 08:17 Tomasz Kostuś: Zakładałem, że jedność zostanie utrzymana - Ja w ich głowach nie siedzę i nie wiem dlaczego wycofali się z tych porozumień - powiedział Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. W Porannej Rozmowie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »