Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować…
2022-11-04, 08:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach

Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach
Maciej Sonik, starosta krapkowicki o:
- poszukiwaniach partnerskiego powiatu na Ukrainie
- rozbudowie szpitala w Krapkowicach
- Rozmowa dotyczyła rozszerzenia współpracy między naszym powiatem, powiatem Altenkirchen i znalezieniem partnera w Ukrainie - powiedział Maciej Sonik starosta krapkowicki w Porannej Rozmowie Radia Opole.
Przedstawiciele starostwa odwiedzili partnerski powiat w Niemczech kilka dni temu. Strona niemiecka poprosiła o pomoc w znalezieniu w Ukrainie powiatu, z którym można by zawiązać współpracę.
- Czujemy w sobie obowiązek przekazania know-how na wschód Europy, szczególnie w Ukrainie, gdzie niedawno miała miejsce reforma samorządowa - wyjaśnił. - To był kraj bardzo scentralizowany, z rodzącą się samorządnością. I taki jest cel tego partnerstwa, żebyśmy mogli pomóc niezależnie od tego, kto będzie naszym partnerem w Ukrainie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat rozbudowy szpitala w Krapkowicach. W czerwcu powiat otrzymał 34 mln zł dofinansowania na ten cel z Polskiego Ładu.

- Mamy zakończony projekt budowlany, mamy pozwolenie na budowę, jesteśmy na etapie przygotowania przetargu - powiedział starosta Sonik. Przetarg na znalezienie wykonawcy ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

- Myślę, że to jest ten moment, kiedy ze względu na inflację, podwyżki stóp procentowych budownictwo mieszkaniowe wyhamowało ostro i wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach - uważa starosta krapkowicki.
Prace budowlane mogą ruszyć na początku przyszłego roku.

W internetowej części rozmowy, starosta pytany o to, czy czas, kiedy szpitale powiatowe mają problemy z dopięciem budżetów z powodu ustawowych podwyżek dla personelu medycznego i wyższych rachunków za prąd powiedział dwa razy tak.

Wyjaśnił, że duże szpitale są w lepszej sytuacji, niż małe powiatowe. Dlatego jego zdaniem rozbudowa, to ucieczka do przodu. Liczy na to, że łatwiej będzie też znaleźć medyków, którzy podejmą pracę w dużym szpitalu.

Zobacz także

2022-12-31, godz. 09:00 Karolina Sobolewska: "wystrzałowa" zabawa nie dla zwierząt - W Sylwestra trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa, zarówno w domu, jak i na spacerze - mówi behawiorystka Karolina Sobolewska ze szkoły Top Dog. Dodaje, że… » więcej 2022-12-30, godz. 09:00 Elżbieta Kaczorowska-Rams o zmianach ważnych dla przedsiębiorców Jakie nowe obowiązki i zmiany czekają w nowym roku przedsiębiorców płacących składki w ZUS? Czemu służy przyspieszona cyfryzacja kontaktów z tą instytucją?… » więcej 2022-12-29, godz. 09:23 Bartłomiej Horaczuk: rekordowe wydatki na drogi wojewódzkie w 2022 roku - Na drogi wojewódzkie wydano w 2022 roku 170 mln złotych. W przyszłym roku wydatki znacząco wzrosną - mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu… » więcej 2022-12-28, godz. 10:52 Maciej Kalski m.in. o prognozach na rynku pracy na 2023 w naszym regionie Czy uda się utrzymać niski poziom bezrobocia, mimo wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Jak wyglądają prognozy na 2023 rok dla naszego regionu?… » więcej 2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej 2022-12-23, godz. 08:45 "Mówimy tu o tysiącach hektarów" - Waldemar Janeczek o ziemi, która zacznie trafiać od przyszłego roku do rolników… Około 15,5 tys. hektarów wróci na pewno do zasobu, a łącznie to 25,5 tys. ha. - To bardzo dużo - ocenia Waldemar Janeczek, dyrektor oddziału terenowego… » więcej 2022-12-22, godz. 08:45 "Nikt nie spodziewał się, że to tak długo będzie trwało" - Dawid Drożdż o pomocy dla uchodźców - Piękna karta pomocy mieszkańców regionu dla uchodźców, ale nie jest pocieszające to, że ta pomoc jest nadal potrzebna - mówi dyrektor oddziału okręgowego… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »