Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Bartłomiej Stawiarski: Mieszkańcy nie widzą poprawy…
2022-11-03, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartłomiej Stawiarski: Mieszkańcy nie widzą poprawy jakości usług i obsługi medycznej w szpitalu w Namysłowie

Bartłomiej Stawiarski: Mieszkańcy nie widzą poprawy jakości usług i obsługi medycznej w szpitalu w Namysłowie
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa:
- Mamy sygnały, że kondycja szpitala, mimo tego lawinowo wzrastającego wsparcia finansowego z naszej strony pogarsza się.
- Boję się o dostępność węgla, skoro większość samorządów przystąpi do progrmau
- Jako burmistrz związany z prawicą niejednokrotnie byłem wkurzony na to, w jaki sposób dotacje rządowe są dzielone.
- Liczę najbardziej na dyskusję nad stanem finansowym spółki - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. Dzisiaj (3.11) odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy Namysłowskiego Centrum Zdrowia, którego gmina jest mniejszościowym udziałowcem. W tym roku przekazała 1 mln 200 tys. zł na rzecz szpitala.

- Z roku na rok przeznaczamy coraz większe środki na szpital. W sumie od początku kadencji, jest to już ponad 3 mln zł. Wspieramy też szpital w innych formach. Ubezpieczyliśmy sprzęt, zakupiliśmy też sprzęt. Chcielibyśmy mieć świadomość, że te pieniądze są pożytkowane we właściwy sposób, bo mamy sygnały, że kondycja spółki, mimo tego lawinowo wzrastającego wsparcia finansowego z naszej strony, się pogarsza a nie polepsza - podkreślał burmistrz Stawiarski.

Dodał, że wie, że powiat w jeszcze większym zakresie wspiera szpital, co też nie wpływa na poprawę finansów placówki.

- Chcę też zadać pytanie pani prezes, bo miały być podjęte rozmowy ze szpitalem klinicznym w Opolu na temat przejęcia części oddziałów w namysłowskim szpitalu przez Opole. Ten temat pojawił się rok, czy półtorej roku temu i chyba nic w tym temacie nie zostało zrobione - zaznaczył Bartłomiej Stawiarski. Powiedział także, że mieszkańcy nie widzą poprawy jakości usług, obsługi medycznej w szpitalu.


Rozmawialiśmy także o węglu. Wczoraj (2.11) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Tydzień temu, burmistrz Namysłowa mówił, że na razie gmina wstrzymuje się z zakupem węgla dla mieszkańców, czeka na przepisy.

- Zaczynamy działać. Mamy 3 dni na ogłoszenie o przystąpieniu do programu. Oczywiście do niego przystąpimy. Podjąłem rozmowy z dwoma największymi prywatnymi dystrybutorami węgla, którzy w tej chwili już sprzedają na terenie gminy. Oni są zainteresowani współpracą przy tym programie, mają całą infrastrukturę, logistykę, wagi, place, pracowników, kierowców, ciężarówki. Natomiast po stronie gminy będzie w tej chwili weryfikowanie osób uprawnionych do zakupu tego węgla - wyjaśnił burmistrz. Zaznaczył przy tym, że uprawieni do zakupu węgla po preferencyjnych warunkach będą tylko ci, którzy w deklaracji źródeł ciepła zaznaczyły piec na paliwo stałe, na węgiel. To około 3 i pół tys. osób. Burmistrz zastanawia się także, nad tym, czy nie będzie musiał pozyskać dodatkowych pracowników do obsługi wniosków od mieszkańców w sprawie węgla.

Gość Radia Opole nie odpowiedział na pytanie od kiedy i za jaką cenę gmina będzie sprzedawała węgiel. Powiedział natomiast, że boi się o jego dostępność.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat dofinansowań zewnętrznych, jakie burmistrz pozyskał dla gminy od początku kadencji. W mediach społecznościowych wskazuje, że to ponad 45 mln zł od 2018 roku. To zarówno pieniądze unijne jak i rządowe, z czego środki krajowe to około 3/4 tej kwoty.

Odniósł się także do zarzutów podnoszonych przez opozycję, że dotacje rządowe trafiają głównie do gmin i powiatów, w których samorządowcy są związani z prawicą.

- Jako burmistrz związany z prawicą niejednokrotnie byłem wkurzony na to, w jaki sposób dotacje rządowe są dzielone. Na przykład pierwsza tarcza dla samorządów: my dostaliśmy 600 tys. a Krapkowice, gdzie burmistrz jest z Mniejszości Niemieckiej, dostały blisko 3 mln zł. Na Opolszczyźnie jest dwóch burmistrzów związanych stricte z partia rządzącą (Brzeg i Namysłów) i dwóch starostów, czyli Namysłów i Nysa, a przecież te ogromne środki idą na całe województwo - powiedział burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski.

Zobacz także

2023-01-08, godz. 09:00 Artur Żurakowski: Na Motocyklowe Kolędowanie przyjedzie Andrzej "E-mol" Kowalczyk - Jakoś nam to wychodzi, robimy to już szesnasty raz, śpiewanie nie jest tu najważniejsze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Artur Żurakowski… » więcej 2023-01-07, godz. 09:00 Andrzej Wesołowski: 5 lat temu śpiewaliśmy w Sylwestra "jestem z miasta" - Prestiż się pojawia. To jest bardzo ważne, istotne - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski. Tułowice obchodziły… » więcej 2023-01-06, godz. 09:15 ks. Waldemar Klinger: To dla mnie fenomen. Mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję - To dla mnie fenomen, bo mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję. Tak barwną i tak bardzo zaakceptowaną przez społeczeństwo… » więcej 2023-01-05, godz. 08:40 Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się… - Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezydent Opola… » więcej 2023-01-04, godz. 09:04 Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek… » więcej 2023-01-03, godz. 08:32 Rekord zakażeń grypą. Pielęgniarka epidemiologiczna: Wzrost zachorowań będzie nam dość długo towarzyszył. - To zdecydowanie bardzo dobry pomysł - powiedziała o rekomendacji ministra zdrowia w sprawie noszenia maseczek Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, pielęgniarka epidemiologiczna… » więcej 2023-01-02, godz. 09:54 Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są tak duże, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla sieb… - Będą to wybory ważne, jak każde inne wybory. Podnoszenie rangi wyborów ma wpłynąć na mobilizację elektoratu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-01-01, godz. 08:45 Piotr Wojtowicz: nowe brzmienie Radia Opole w 2023 Prezes stacji zapowiada, że wraz z Nowym Rokiem słuchacze poznają odświeżone brzmienie Radia Opole. Jak mówi Piotr Wojtowicz, oprócz nowego układu programów… » więcej 2022-12-31, godz. 09:00 Karolina Sobolewska: "wystrzałowa" zabawa nie dla zwierząt - W Sylwestra trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa, zarówno w domu, jak i na spacerze - mówi behawiorystka Karolina Sobolewska ze szkoły Top Dog. Dodaje, że… » więcej 2022-12-30, godz. 09:00 Elżbieta Kaczorowska-Rams o zmianach ważnych dla przedsiębiorców Jakie nowe obowiązki i zmiany czekają w nowym roku przedsiębiorców płacących składki w ZUS? Czemu służy przyspieszona cyfryzacja kontaktów z tą instytucją?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »