Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi…
2022-10-20, 15:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o:
- Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych
- jodku potasu
- dystrybucji węgla
- Ludzie listy piszą i mają do tego prawo - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o piśmie skierowanym przez eurodeputowanych opozycji do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Postulują oni o przekazanie europejskich funduszy bezpośrednio do samorządów i organizacji pozarządowych.

- Najpierw listy pisali i robili głosownia, żeby uznać Polskę za kraj niepraworządny i odebrać Polsce pieniądze, a teraz piszą, że by UE łaskawie pieniądze dała. Niepoważne. Tworzenie najpierw tematu rzekomych problemów, a potem pisanie listów, żeby rozwiązać ten problem. Zakrawa to na kabaret - powiedział wojewoda w Radiu Opole.

Zaznaczył przy tym, że Johannes Hahn europejski komisarz ds. budżetu wyraził zdumienie, że Polsce jest dyskutowana tematyka tego, że Polska tych środków nie uzyska.

- Jest to tworzenie szumu informacyjnego ściśle ukierunkowanego na atak polityczny - powiedział Sławomir Kłosowski. - Skoro komisarz ds. budżetu mówi, że nie ma takiego zagrożenia, żeby do Polski nie trafiły środki, to nie ma tematu.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat jodku potasu. Jest on już w każdej gminie w punktach, w których w razie awarii elektrowni jądrowej, lub uszkodzenia elektrowni w Ukrainie przez rosyjskie wojsko.

- Punktów bezpośredniej dystrybucji jest w województwie opolskim ponad 330. w 50, czy nawet 60% są to szkoły, pozostałe to apteki, instytucje gminne, czyli krótko mówiąc znane ludziom.

Wojewoda Kłosowski podkreślał, że przyjmowanie teraz jodku potasu nie jest potrzebne i słyszał, że ludzie wymagają teraz od lekarzy wypisywania recepty na jodek potasu. Przypomniał, że przyjmowanie go teraz, kiedy nie jest to konieczne, jest po prostu szkodliwe.

Rozmawialiśmy także o dystrybucji węgla. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wojewodów o pomoc gminom w dystrybucji węgla.

Na dzisiaj (21.10) zaplanowano telekonferencję z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych i podmiotów zajmujących się dystrybucją węgla.
- Będzie działało kilkadziesiąt w kraju składowisk węgla, w których będzie możliwość, aby gminy, które wyrażą zainteresowanie nabędą węgiel.

Wojewoda Kłosowski powiedział także, że spółki skarbu państwa cały czas sprowadzają węgiel do Polski, nie ma zagrożenia, żeby węgla zabrakło. Kwestia jest tylko jedna, aby go rozprowadzić wśród mieszkańców.
- Tym właśnie będziemy zajmować się na telekonferencji rano i wczesnym popołudniem - powiedział wojewoda.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 09:54 Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są tak duże, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla sieb… - Będą to wybory ważne, jak każde inne wybory. Podnoszenie rangi wyborów ma wpłynąć na mobilizację elektoratu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-01-01, godz. 08:45 Piotr Wojtowicz: nowe brzmienie Radia Opole w 2023 Prezes stacji zapowiada, że wraz z Nowym Rokiem słuchacze poznają odświeżone brzmienie Radia Opole. Jak mówi Piotr Wojtowicz, oprócz nowego układu programów… » więcej 2022-12-31, godz. 09:00 Karolina Sobolewska: "wystrzałowa" zabawa nie dla zwierząt - W Sylwestra trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa, zarówno w domu, jak i na spacerze - mówi behawiorystka Karolina Sobolewska ze szkoły Top Dog. Dodaje, że… » więcej 2022-12-30, godz. 09:00 Elżbieta Kaczorowska-Rams o zmianach ważnych dla przedsiębiorców Jakie nowe obowiązki i zmiany czekają w nowym roku przedsiębiorców płacących składki w ZUS? Czemu służy przyspieszona cyfryzacja kontaktów z tą instytucją?… » więcej 2022-12-29, godz. 09:23 Bartłomiej Horaczuk: rekordowe wydatki na drogi wojewódzkie w 2022 roku - Na drogi wojewódzkie wydano w 2022 roku 170 mln złotych. W przyszłym roku wydatki znacząco wzrosną - mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu… » więcej 2022-12-28, godz. 10:52 Maciej Kalski m.in. o prognozach na rynku pracy na 2023 w naszym regionie Czy uda się utrzymać niski poziom bezrobocia, mimo wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Jak wyglądają prognozy na 2023 rok dla naszego regionu?… » więcej 2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »