Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Horbacz: opinia prywatnych dystrybutorów…
2022-10-14, 09:06 Autor: Ireneusz Prochera

Łukasz Horbacz: opinia prywatnych dystrybutorów o sprzedaży węgla przez samorządy

Łukasz Horbacz o pomysłach na rozwiązanie problemu dostępności opału
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla krytykuje pomysł, by to samorządy zajęły się dystrybucją węgla. Nie sądzi, aby samorządy mogły to robić taniej, czy bardziej efektywnie niż podmioty rynkowe, a wręcz przeciwnie – budowane w pośpiechu składy opału będą, zdaniem Izby, droższe w funkcjonowaniu od tych już istniejących – prywatnych. Straci też sama branża.
- W pierwszej kolejności co nam się nie podoba w tym pomyśle to to, że ta propozycja nie trafia bezpośrednio do profesjonalistów, czyli do firm zajmujących się dystrybucją węgla, tylko do samorządów, czyli podmiotów, które nie mają ani doświadczenia ani wiedzy jak to robić - Łukasz Horbacz, Prezes Zarządu  Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. 

- Branża drży, bo po prostu boi się o swoje istnienie. Za pół roku, gdy skończy się ten program, wiele firm może się już nie podnieść.
Na zarzut, że chodzi po prostu o utracone zyski prywatnych podmiotów, Łukasz Horbacz odpowiada, że to oczywiste, iż każda prywatna firma powstała żeby zarabiać pieniądze. Zwraca jednak uwagę, że branża dystrybucji węgla to także ok. 10 tys. miejsc pracy zagrożonych likwidacją.

Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla twierdzi, że od pewnego czasu następuje upaństwowienie całej sieci produkcji i dystrybucji węgla w Polsce i że z tego rynku wypychane są prywatne podmioty. A to zagraża konkurencji i wpływa na podnoszenie cen.

Zdaniem Łukasza Horbacza, zamiast adresować dopłaty do samorządów, by ostatecznie tańszy węgiel, poniżej ceny rynkowej trafił do odbiorców, rząd powinien ten same pieniądze skierować do prywatnych składów.

Zobacz także

2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej 2022-12-23, godz. 08:45 "Mówimy tu o tysiącach hektarów" - Waldemar Janeczek o ziemi, która zacznie trafiać od przyszłego roku do rolników… Około 15,5 tys. hektarów wróci na pewno do zasobu, a łącznie to 25,5 tys. ha. - To bardzo dużo - ocenia Waldemar Janeczek, dyrektor oddziału terenowego… » więcej 2022-12-22, godz. 08:45 "Nikt nie spodziewał się, że to tak długo będzie trwało" - Dawid Drożdż o pomocy dla uchodźców - Piękna karta pomocy mieszkańców regionu dla uchodźców, ale nie jest pocieszające to, że ta pomoc jest nadal potrzebna - mówi dyrektor oddziału okręgowego… » więcej 2022-12-21, godz. 08:30 Sylwester Brząkała: robimy wszystko, aby połączenia były realizowane punktualnie Skąd wzięły się wczoraj tak duże problemy z kursowaniem pociągów w naszym regionie? Zapytaliśmy o to Sylwestra Brząkałę, dyrektora oddziału POLREGIO… » więcej 2022-12-20, godz. 08:52 Andrzej Buła o budżecie województwa zaplanowanym na rok 2023 Gościem "Porannej rozmowy Radia Opole" był marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z którym rozmawialiśmy o budżecie województwa zaplanowanym na… » więcej 2022-12-19, godz. 08:42 Beata Kempa: trzeba postawić tamę "szaleństwu dekarbonizacyjnemu" - To co dzieje się w UE to szaleństwo dekarbonizacyjne. Jest mocne przyciśnięcie gazu, szczególnie przez Fransa Timmermansa, mimo, że na wschodzie szaleje… » więcej 2022-12-18, godz. 08:30 Podkomisarz Dariusz Świątczak o bezpiecznej jeździe w zimowych warunkach Warunki na drogach w ostatnich dniach zrobiły się prawdziwie zimowe i od razu posypały się kolizje i mandaty. Jak jeździć w takich warunkach bezpiecznie?… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »