Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski o bezrobociu i groźbie zwolnień
2022-10-13, 08:46 Autor: Ireneusz Prochera

Maciej Kalski o bezrobociu i groźbie zwolnień

Maciej Kalski o bezrobociu i groźbie zwolnień
- Bezrobocie w województwie opolskim od trzech miesięcy bez zmian. Także we wrześniu wyniosło 5,6 proc. - poinformował Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Odnosząc się do zapowiedzi niektórych przedsiębiorców, że wobec rosnących kosztów prowadzenia działalności, będą zmuszeni zwalniać pracowników dyr.Kalski uznał, że to podobna sytuacja jak na początku pandemii COVID-19, gdy dominowała niepewność na rynku. Wtedy udało się jednak ocalić miejsca pracy kosztem wielu miliardów dotacji. Nie wiadomo czy będzie to konieczne i tym razem. Na razie rząd próbuje obniżać koszty pracy poprzez obniżanie cen energii, także dla firm.

Dyrektor WUP przekazał także, że zmniejszył się napływ Ukraińców do naszego regionu. Dotąd wydano dla nich 30 tys. numerów PESEL, a od 8 do 9 tys. podjęło pracę.
- Jeśli chodzi o Białorusinów i Rosjan nie widać takiego napływu- dodał Maciej Kalski, zwracając uwagę, że polskie władze, wobec agresji Rosji na Ukrainę zamykają rynek dla tych ostatnich.

W tym tygodniu w Brukseli zatwierdzony został program operacyjny dla woj.opolskiego na lata 2021-2027, w którym znajduje się cały szereg działań dotyczących rynku pracy. Dyr. Kalski, który uczestniczył w tych rozmowach, zwrócił uwagę, że sporo pieniędzy trafi z niego także na działania pozwalające znajdować skutecznie zatrudnienie obcokrajowcom przebywającym w Polsce. Podobnie jak na wspieranie osób, które wprawdzie osiągną wiek emerytalny, ale postanowią kontynuować pracę.

Zobacz także

2022-12-28, godz. 10:52 Maciej Kalski m.in. o prognozach na rynku pracy na 2023 w naszym regionie Czy uda się utrzymać niski poziom bezrobocia, mimo wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Jak wyglądają prognozy na 2023 rok dla naszego regionu?… » więcej 2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej 2022-12-23, godz. 08:45 "Mówimy tu o tysiącach hektarów" - Waldemar Janeczek o ziemi, która zacznie trafiać od przyszłego roku do rolników… Około 15,5 tys. hektarów wróci na pewno do zasobu, a łącznie to 25,5 tys. ha. - To bardzo dużo - ocenia Waldemar Janeczek, dyrektor oddziału terenowego… » więcej 2022-12-22, godz. 08:45 "Nikt nie spodziewał się, że to tak długo będzie trwało" - Dawid Drożdż o pomocy dla uchodźców - Piękna karta pomocy mieszkańców regionu dla uchodźców, ale nie jest pocieszające to, że ta pomoc jest nadal potrzebna - mówi dyrektor oddziału okręgowego… » więcej 2022-12-21, godz. 08:30 Sylwester Brząkała: robimy wszystko, aby połączenia były realizowane punktualnie Skąd wzięły się wczoraj tak duże problemy z kursowaniem pociągów w naszym regionie? Zapytaliśmy o to Sylwestra Brząkałę, dyrektora oddziału POLREGIO… » więcej 2022-12-20, godz. 08:52 Andrzej Buła o budżecie województwa zaplanowanym na rok 2023 Gościem "Porannej rozmowy Radia Opole" był marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z którym rozmawialiśmy o budżecie województwa zaplanowanym na… » więcej 2022-12-19, godz. 08:42 Beata Kempa: trzeba postawić tamę "szaleństwu dekarbonizacyjnemu" - To co dzieje się w UE to szaleństwo dekarbonizacyjne. Jest mocne przyciśnięcie gazu, szczególnie przez Fransa Timmermansa, mimo, że na wschodzie szaleje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »