Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii…
2022-10-07, 09:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu
Dr hab. n. med. Agata Bronisz prof UO specjalista chorób wewnętrznych endokrynologii i diabetologii, kierownik Pododdziału Endokrynologii Diabetologii i Chorób Wewnętrznych o:
- powstrzymaniu się od kupowania w internecie roztworów jodku potasu
- tym kto powinien, a kto nie może przyjmować jodku potasu
- płynie Lugola
- Ogromnie przed tym przestrzegam. Zdobycie preparatu jodku potasu może mieć swoje uzasadnienie, ale tylko tych wyprodukowanych w sposób kontrolowany, zawierających odpowiednia dawkę jodu - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. UO dr hab. nauk medycznych Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii.
Tabletki z tym związkiem są trudno dostępne w aptekach, natomiast w internecie kwitnie handel różnego rodzaju roztworami z jodkiem potasu produkowanymi w domach.
- Bezwzględnie przestrzegam przed chałupniczymi wytworami, ponieważ nie ma żadnej pewności co do dawki jodu i sfery sanitarno-epidemiologicznej - zaznaczyła.

- Najbardziej skuteczna prewencja przed potencjalnym promieniowaniem w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu. Przyjęcie dawki wcześniej mniej chroni tarczycę - wyjaśniała konsultant wojewódzka ds. endokrynologii.

Jak powiedział gość Radia Opole w razie awarii elektrowni jądrowej jodek potasu powinny przyjąć osoby które nie ukończyły 60 roku życia. Obejmuje to także dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące.

Zaznaczyła, że osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny przyjmować jodku potasu, osoby leczone pewnymi lekami przeciwtarczycowymi, osoby przyjmujące leki zawierające jod w składzie jak powszechnie stosowany lek kardiologiczny służący prewencji zaburzeń rytmu serca.

- Zwróciłam się do endokrynologów naszego województwa, żeby przyjmując swoich pacjentów informować w trakcie wizyty czy powinni czy nie powinni dawki jodu przyjmować - powiedziała dr. Bronisz.

Pytana o stosowanie preparatów zawierających jodek potasu wytwarzany z alg powiedziała, że dawka jodku jest w nich mała, niewystarczająca. - Polecam przyjęcie tabletki wystandaryzowanej. Jest to lek sprzedawany na receptę. Cały zapas leku został rozdysponowany w kraju więc w aptekach może być niedostępny.

Jeśli chodzi o płyn lugola, jego przyjęcie jest trudniejsze. Dawkuje się go na krople.
- Wymaga on dawkowana różnego, dla różnych grup wiekowych. Dla każdego niezwiązanego z medycyną przyjęcie odpowiedniej ilości byłoby zdecydowanie trudniejsze, spowodowałoby znacznie więcej komplikacji i pomyłek co do dawki przyjętego jodu. Przyjęcie tabletki jest zdecydowanie prostsze - powiedziała dr Bronisz.

W internetowej części rozmowy mówiłyśmy o powołaniu Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z siedzibą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Dr Agata Bronisz jest nie tylko endokrynologiem, ale także diabetologiem, która opolski oddział wspomnianego towarzystwa zorganizowała.

Zobacz także

2022-12-02, godz. 09:26 Dr Artur Żurakowski o powodach spadku inflacji i tym, czy to już odwrócenie trendu - Nie widziałbym jeszcze trendu spadającego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski… » więcej 2022-12-01, godz. 08:56 Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej - Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort… » więcej 2022-11-30, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o: - pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali, - przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców, -… » więcej 2022-11-29, godz. 08:40 Rafał Bartek o sesji Sejmiku i prawach mniejszości narodowych - Zmiany w planach finansowych województwa wynikają z tego, że część rzeczy trzeba przesunąć na przyszły rok. Ale cieszy mnie, że jako samorząd województwa… » więcej 2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej 2022-11-23, godz. 08:55 Irena Wolińska o wyzwaniach dla rynku pracy - Na razie rynek pracy kryzysu nie odczuwa, odczuwamy go my, obywatele. Zdaniem ekspertów, którym ufam, bezrobocie nie wzrośnie - mówiła Irena Wolińska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »