Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Szymon Ogłaza: Zastanowimy się nad przyszłością…
2022-10-05, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Szymon Ogłaza: Zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w polskich przedsiębiorstwach

Szymon Ogłaza: Zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w polskich przedsiębiorstwach
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o:
- Pierwszej Regionalnej Konferencji Innowacje - Innowacyjność 2022
- Wydłużeniu kadencji samorządów
- Podsumujemy to co wydarzyło się w ostatnich latach, ale też zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w polskich przedsiębiorstwach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego.
Dzisiaj (05.10) rozpoczyna się Pierwsza Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Hasłem przewodnim jest: „Innowacyjne rozwiązania dla potrzeb ochrony powietrza. Dobre praktyki w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla potrzeb ochrony środowiska”. Organizatorem jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z zakładami azotowymi ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu.

- Innowacyjność, to tworzenie takich rozwiązań, które spowodują, że nasze przedsiębiorstwa będą konkurencyjne na tym trudnym dzisiejszym rynku - powiedział.
- Większość programu konferencji, to możliwość zaprezentowania praktyki w zakresie innowacyjności. To jest rola samorządu województwa, stwarzanie możliwości, czasami wspieranie finansowe, tworzenie strategii, ale całość zasadniczej części działań innowacyjnych, to przedsiębiorcy i nauka - wyjaśnił wicemarszałek Ogłaza.

Pytany o zatwierdzoną przez sejm dłużą kadencję samorządów powiedział, że teoretycznie samorządowcy mogą być zadowoleni, bo mają więcej czasu na przygotowanie kampanii i zrealizowanie inwestycji.
- Ale to jest zasłona dymna, działanie, które ma uchronić przed uniknionym, czyli totalnej porażki Zjednoczonej Prawicy - powiedział samorządowiec, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie. - Politycy PiS i innych partii ZP funkcjonują w takim przeświadczeniu, że przegrają wybory samorządowe, bo przegrywają je konsekwentnie od lat i sondaże pokazują, że z dzisiejszych ośmiu województw zostaną im trzy. Więc myślą sobie, że jeżeli te przegrają i zaraz po nich będą wybory parlamentarne to już pójdą na pewno "na ścięcie" - uważa Szymon Ogłaza.

Dodał, że fakt, że wybory samorządowe i parlamentarne będą w 2023 roku był znany w momencie wydłużenia kadencji samorządów do pięciu lat. - Wówczas tworząca to Zjednoczona Prawica doskonale o tym wiedziała i przez 4 lata to nie przeszkadzał. Nagle zaczyna przeszkadzać, bo sondaże idą w dół - mówił.

Odniósł się także do pomysłu, aby to samorządy zajęły się dystrybucją węgla. Czy będą w stanie sprostać temu zadaniu? - Nie zdarzyło się jeszcze nic w tym kraju, w którym samorządy nie byłyby potrzebne jeśli chodzi o duże akcje rządowe. Przypominam szczepienia, problem z uchodźcami, którego nie udałoby się rozwiązać gdyby nie zaangażowanie obywateli i samorządowców. Pewnie, jeżeli okaże się, że to jest optymalne rozwiązanie, to na pewno nikt się nie odwróci - zapowiedział.

Zobacz także

2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej 2022-11-23, godz. 08:55 Irena Wolińska o wyzwaniach dla rynku pracy - Na razie rynek pracy kryzysu nie odczuwa, odczuwamy go my, obywatele. Zdaniem ekspertów, którym ufam, bezrobocie nie wzrośnie - mówiła Irena Wolińska… » więcej 2022-11-22, godz. 08:52 Konrad Gęsiarz: Dochodzimy do absurdu, że nie chce się dawać na podstawową działalność, a oczekuje się jej ro… Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o: - finansach szpitala powiatowego i tym, kto nie chce na szpital łożyć - przyszłorocznym budżecie powiatu - planowanych… » więcej 2022-11-21, godz. 08:50 Opolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Paweł Nakonieczny o kontrolach składów węgla, liście pracowników… Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju; sprawdzi łącznie kilka tysięcy punktów sprzedaży. - Te kontrole są przede wszystkim… » więcej 2022-11-20, godz. 09:15 Maciej Kalski o IV Opolskim ForumZawodowym - W tym roku będziemy mówić o trendach na rynku pracy w perspektywie przyszłego roku oraz o cudzoziemcach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej… » więcej 2022-11-19, godz. 08:30 Anna Konopnicka-Pęk o Dniu Otwartym Notariatu Tematem tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu jest ochrona majątku rodziny i firmy w czasie kryzysu. - Czynności, których możemy dokonać u notariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »