Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy…
2022-10-04, 09:06 Autor: Ireneusz Prochera

Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy rok akademicki

Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy rok akademicki
-Zapału i zaangażowania z pewnością nie zabraknie, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze związane z wyzwaniami finansowymi - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prof. UO, prorektor ds.rozwoju i finansów. Uczelnia rozpoczyna dziś nowy rok akademicki.
- Jesteśmy po wielu rozmowach dotyczących tego, jakich zdarzeń powinniśmy się spodziewać w bieżącym roku. Będziemy starali się reagować na bieżąco. Przygotowując się do działań o charakterze strategicznym. - w ten sposób prorektor Uniwersytetu Opolskiego odniósł się do obaw związanych ze wzrostem cen energii i ogrzewania. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaapelowała do ministra edukacji i nauki o dodatkowe środki na pokrycie rosnących kosztów funkcjonowania polskich uczelni.

-Spodziewane wysokie ceny energii powodują, że uczelnie powinny być gotowe na różne scenariusze. - dodał dr hab. inż Rafał Matwiejczuk. Dyskutowane rozwiązania to nauka w trybie stacjonarnym od poniedziałku do czwartku, skrócenie czasu zajęć do godz. 18, duże wykłady w trybie zdalnym bądź kumulowanie egzaminów w określonych przedziałach czasowych. -Nie można jednak zapomnieć o jakości kształcenia! - zastrzegł prof. UO R.Matwiejczuk.

Rozmówca Ireneusza Prochery wyraził również nadzieję, że nie powróci konieczność wprowadzenia nauki zdalnej w odpowiedzi na kolejną falę pandemii.

W tym roku akademickim naukę rozpoczną także studenci 6 roku Wydziału Lekarskiego, choć po nim czeka ich egzamin zawodowy. Ponadto około tysiąca obcokrajowców, z których blisko 3/4 to Ukraińcy.

Prof. Matwiejczuk podkreślił, że uczelnia otrzymała niedawno wysoką ocenę Komisji Akredytacyjnej. Kategorię A otrzymało pięć dyscyplin, a kolejnych dziesięć otrzymało kategorię B+.

Zobacz także

2022-12-03, godz. 09:15 Alicja Wiśniewska: Za tydzień Weekend Cudów Szlachetnej Paczki Za tydzień będzie weekend cudów, czyli finał Szlachetnej paczki. - 10 i 11 grudnia to ten czas, kiedy przekazujemy paczkę, ale pomóc można do ostatniej… » więcej 2022-12-02, godz. 09:26 Dr Artur Żurakowski o powodach spadku inflacji i tym, czy to już odwrócenie trendu - Nie widziałbym jeszcze trendu spadającego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski… » więcej 2022-12-01, godz. 08:56 Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej - Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort… » więcej 2022-11-30, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o: - pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali, - przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców, -… » więcej 2022-11-29, godz. 08:40 Rafał Bartek o sesji Sejmiku i prawach mniejszości narodowych - Zmiany w planach finansowych województwa wynikają z tego, że część rzeczy trzeba przesunąć na przyszły rok. Ale cieszy mnie, że jako samorząd województwa… » więcej 2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »