Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna…
2022-10-03, 08:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było złotej algi, a tam zaczęła się ta cała historia

Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było złotej algi, a tam zaczęła się ta cała historia
Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu o:
- raporcie Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze,
- zapobieganiu powtórzenia się zakwitu złotej algi,
- Święcie Karpia.
- Wnioski, które z opracowania raportu przeczytałem, to czynników jest wiele i efekty mamy jakie mamy, czyli śnięcie ryb - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu pytany o raport dot. przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze.

Naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła toksyna wytworzona przez „złote algi”. Masowy zakwit wywołały: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27 stopni i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów.

- Mowa o algach, które naturalnie nie występuje w wodach słodkich, występuje w wodach słonych i warto nad tym się pochylić. Za chwilę to może się powtórzyć. Warto podjąć działanie profilaktyczne w jaki sposób zasolenie możemy zminimalizować. Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było mowy o algach, a tam zaczęła się ta cała historia - powiedział gość Radia Opole.

Jakub Roszuk zastanawiał się także, na ile jest monitorowany faktycznie zrzut ścieków.
- Sygnalizujemy często dziwne sytuacje związane z nielegalnym zrzutem i chodzi o to, żeby tego nie bagatelizować. Zanim zaczniemy odbudowywać populację ryb, nie możemy zapomnieć, że niszczymy środowisko. Zminimalizujmy zanieczyszczenia i bądźmy konsekwentni, jeżeli ktoś truje, to niech ponosi karę, albo nawet mu zabrać pozwolenie wodnoprawne.

Jak zaznaczył gość Porannej Rozmowy Radia Opole uczestniczył w sztabie powołanym przez wojewodę, kiedy doszło do śnięcia ryb w Kanale Gliwickim. - Monitoring (wody. red) trzeba zintensyfikować, myślę, że to trzeba odgórnie, przez rząd powinny być wprowadzone zmiany legislacyjne, na dole nic nie zrobimy, jeśli nie będzie prawa, które będzie naciskało na monitoring ciągły i konsekwentnie i wysoko karało tych, którzy zanieczyszczają wodę - podkreślał Jakub Roszuk.

W internetowej części rozmowy powiedział o odbudowywaniu fauny i flory Odry i działaniach międzyregionalnego zespołu ds. Odry, a także o 10. edycji Święta Karpia.

Zobacz także

2022-12-02, godz. 09:26 Dr Artur Żurakowski o powodach spadku inflacji i tym, czy to już odwrócenie trendu - Nie widziałbym jeszcze trendu spadającego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski… » więcej 2022-12-01, godz. 08:56 Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej - Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort… » więcej 2022-11-30, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o: - pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali, - przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców, -… » więcej 2022-11-29, godz. 08:40 Rafał Bartek o sesji Sejmiku i prawach mniejszości narodowych - Zmiany w planach finansowych województwa wynikają z tego, że część rzeczy trzeba przesunąć na przyszły rok. Ale cieszy mnie, że jako samorząd województwa… » więcej 2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej 2022-11-23, godz. 08:55 Irena Wolińska o wyzwaniach dla rynku pracy - Na razie rynek pracy kryzysu nie odczuwa, odczuwamy go my, obywatele. Zdaniem ekspertów, którym ufam, bezrobocie nie wzrośnie - mówiła Irena Wolińska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »