Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka…
2022-09-21, 08:56 Autor: Joanna Matlak

Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina

Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina
Gościem Radia Opole o poranku był dziś Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie, z którym rozmawialiśmy o:
- wizycie szefa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza w regionie i spotkaniu z rolnikami i przedsiębiorcami,
- ostatnim spotkaniu liderów opozycji,
- tworzeniu list wyborczych i pakcie senackim,
- tym, czy PSL chciałoby współpracować z Porozumieniem Jarosława Gowina.
- Bardzo dobrze że opozycja się spotyka w gronie liderów. PRzede wszystkim potwierdzamy pakt senacki, który ukazał się sukcesem - mówił Oszańca. 

Zwróciliśmy jednak uwagę na słowa Włodzimierza Czarszastego, który stwierdził, że "pakt senacki  to za mało", który zgłosił podczas wczorajszego spotkania liderów opozycji dotyczącego utworzenia jednego komitetu wyborczego do senatu.

- To jest niemożliwe. Oczywiście, nikt nie odbiera możliwości odbierania postulatów. Możemy rozmawiać, możemy dyskutować. Natomiast to jest pójście o krok za daleko. To spowodowałoby szereg problemów, chociażby finansowych - jak to rozliczać? Poza tym jesteśmy tak naprawdę z różnych obozów politycznych i mamy różne poglądy. Nie możemy tworzyć jednego bloku od lewa do prawa.

Marcin Oszańca zaznaczył, że jeśli chodzi o współpracę opozycji dużo zależy od ordynacji wyborczej i wyborów samorządowych.

- Jeśli nic się nie zmieni, to my jesteśmy zwolennikami dwóch list. Będzie to najbardziej efektywne jeśli chodzi o mandaty i opozycja nie utraci głosów - mówił nasz gość. 

Dziś na stole są 3 rozwiązania: PSL i PL2050, PSL i PO czy PSL, PO  i PL2050. Zobaczymy też w którym kierunku pójdzie do Platforma, z uwagi na ostatnie głosy Tuska o aborcji... Nie można narzucać politykowi w co ma wierzyć - dodał. 

Dlaczego na ostatniej konferencji prasowej opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego pojawił się członek Porozumienia?- Ja ogłosiłem, że będzie konferencja, on też powiedział, że chciałby zrobić. Media się nie rozdwoją, blisko nam poglądowo, nie widziałem konfliktu i nie widziałem problemu, żeby z nami stanął - mówił. 

Czy w takim razie PSL jest skłonny do współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina?
- Są głosy, że dużo złego zrobił, ale proszę zadać sobie pytanie i mówię to do opozycji: czy lepsze byłoby to że oni dalej byliby w obozie Zjednoczonej Prawicy czy jednak lepiej, że są po stronie opozycji i bloku demokratycznego? Zobaczmy, głosują teraz z opozycją.

- Trochę czasu musi minąć i ich wysiłek musi być zwielokrotniony, że "tak, jesteśmy po stronie opozycyjnej", ale sam fakt, że są po tej stronie jest wartością dodaną - stwierdził Oszańca.

Zobacz także

2022-11-17, godz. 09:01 Mirela Ulrich o nagrodzie "Solidarni z Ukrainą" - Do nagrody "Solidarni z Ukrainą" przyjmujemy zgłoszenia do 18-tego listopada - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Mirela Ulrich z Centrum Dialogu… » więcej 2022-11-16, godz. 09:16 Dr Tomasz Pawłuszko: Prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna - Wydaje mi się, że prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Tomasz Pawłuszko, analityk… » więcej 2022-11-15, godz. 08:53 Wojciech Komarzyński (ARiMR) o pieniądzach dla rolników - Strumień pieniądza w tych trudnych czasach jest bardzo potrzeby, także rolnikom - mówi dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji… » więcej 2022-11-14, godz. 09:29 Dr Stanisław Niewiński o Tygodniu Służby Zagranicznej i szczycie G20 Rusza Tydzień Służby Zagranicznej w województwie opolskim. W środę (16.11) obchodzony jest w Polsce Dzień Służby zagranicznej. - W Regionalnych Ośrodkach… » więcej 2022-11-13, godz. 09:00 Michał Wojczyszyn o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości - Myślę, że nie jest trudno zostać przedsiębiorcą, natomiast znacznie trudniejsze jest później poruszanie się w gąszczu przepisów, w obecnej sytuacji… » więcej 2022-11-12, godz. 09:05 Dawid Rusak (PIP) o przestrzeganiu prawa pracy - Kodeks pracy wspiera zarówno pracowników jak i pracodawców. Pamiętajmy, że to zarówno prawa obu stron, jak i obowiązki - mówi nadinspektor pracy Dawid… » więcej 2022-11-11, godz. 09:00 Por. Michał Gełej o tym jak zostać żołnierzem -Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła szereg zmian w procesie rekrutacji. W miejsce 16 wojewódzkich sztabów Wojskowych, powołano Centralne Wojskowe Centrum… » więcej 2022-11-10, godz. 08:51 Jakub Dubik o tegorocznym Banku Talentów - W ramach programu staramy się niwelować te braki, których sami jako młodzi muzycy doświadczyliśmy w czasie nauki w szkole muzycznej czy na studiach. I… » więcej 2022-11-09, godz. 09:13 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o węglu, lotnisku i obchodach Święta Niepodległości - Wszystkie opolskie gminy zgłosiły się do rządowego programu dystrybucji węgla. Przy tym 66 gmin będzie to robiło we własnym zakresie, a 5 gmin poprzez… » więcej 2022-11-08, godz. 08:55 Marcin Bronkiewicz o zakończonej budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, przygotowaniach do budowy trasy S11 i obwodnicy… - Inwestycja została ukończona w terminie. Wczoraj, czyli 7 listopada udostępniliśmy nowy odcinek drogi krajowej nr 40 pierwszym użytkownikom - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »