Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania…
2022-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”
- Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział w Porannej Rozmowie Kazimierz Głowacki. W południe, na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku Rodła.
Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ organizacje i stowarzyszenia spod znaku Rodła w większości zakładali powstańcy śląscy, którzy potem cierpieli min. w obozach koncentracyjnych.

- Chcielibyśmy, żeby na te uroczystości przyjechali potomkowie powstańców, a także młodzież szkolna i harcerze - powiedział Kazimierz Głowacki.

Pytany o to, w jakiej kondycji są obecnie organizacje polskie w Niemczech powiedział, że w nie najlepszej i zestawił ją z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Jest coraz gorzej. Przed wojną było bardzo dobrze, było dużo członków, sponsorów. Po wojnie również było dobrze. Do organizacji dołączyli byli żołnierze i ci, którzy byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Wszystko się skończyło w 2000 roku, do tego roku trzymał się zarząd, potem pieniądze się skończyły. Nie mamy statusu mniejszości narodowej, tak jak mniejszość niemiecka - mówił.

Pytany o kwestię reparacji wojennych podkreślił, że Polska powinna się o nie starać.

- Nie tylko od Niemiec, ale i od Rosji. Od Rosji wiadomo, nic nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy, a nie byli lepsi od Niemców. Jeżeli gospodarka niemiecka nie byłaby w stanie tego zapłacić, a wypłaciła Francuzom za I wojnę i za drugą, ale w ratach to mogą zapłacić, są różne możliwości, kapitału niemieckiego, patentów - mówił Kazimierz Głowacki.

Zobacz także

2022-10-31, godz. 09:18 St. asp. Agnieszka Nierychła o policyjnym zabezpieczeniu cmentarzy na Wszystkich Świętych - My jako policjanci mamy zdecydowanie więcej pracy. Tegoroczne działania rozłożone są bowiem na sześć dni - mówiła st. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy… » więcej 2022-10-30, godz. 08:30 Ks. Waldemar Klinger o pracach archeologicznych w katedrze oraz dalszych planach remontowych - Prace archeologiczne potrwają co najmniej kilka miesięcy, ale potem czekają nas prace, które mają doprowadzić katedrę do stanu pierwotnego - mówił proboszcz… » więcej 2022-10-29, godz. 08:30 Rafał Pydych z GDDKiA o stanie dróg i o tym, z czego on wynika Dyrektor opolskiego oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad odniósł się z do raportu GDDKiA, z którego wynika, że wiele głównych dróg w regionie… » więcej 2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej 2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »