Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli…
2022-08-31, 09:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499

Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499
Michał Siek, opolski kurator oświaty o:
- wakatach nauczycielskich w szkołach
- zapowiadanym proteście nauczycieli, podwyżkach i zmianach w awansie zawodowym
- nowościach w roku szkolnym 2022/2023
- Na wczoraj ofert pracy na pełnym etacie było 138 - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Te wakaty nauczycielskie są przede wszystkim dla nauczycieli wspomagających, pedagogów specjalnych i psychologów oraz nauczycieli języka angielskiego - wyjaśnił.
W sumie wszystkich ofert, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499.

Na jutro (1 września) Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada protest. Powodem jest poziom podwyżek zaproponowany przez ministerstwo.
- Ministerstwo proponuje już kolejny wariant i za każdym razem nie znajdują one akceptacji. Można wniosek wyciągnąć z tego: "my nie chcemy żadnych zmian wprowadzać, tylko chcemy większe pieniądze" - ocenił kurator. - Tak się nie da. Trzeba usiąść i rozmawiać. Rozumiem, że nie wszystkie propozycje znajdują akceptację, ale od czegoś trzeba zacząć.

Nowy rok szkolny rozpoczną jutro także uchodźcy z Ukrainy.
- Na ten moment szacujemy, że będzie ich około 3,5 tys. w regionie - powiedział gość Porannej Rozmowy. - W kolejnych dniach będziemy wiedzieć więcej, bo mamy sygnały, że niektórzy jeszcze poszukują miejsca. To wynika z nieporozumień, braku dobrej komunikacji i informacji, ale na pewno te dzieci miejsce znajdą, bo miejsce jest, ale może nie w tej szkole, w której by chcieli.

Jak powiedział kurator oświaty, przed wakacjami do szkół w regionie uczęszczało około 4 tys. 700 uczniów uchodźców. Oddziały przygotowawcze nadal będą działać, tam gdzie będzie taka potrzeba. Przed wakacjami było ich 57.

Rozpoczynający się w czwartek rok szkolny przyniesie sporo zmian. Zmieniają się zasady awansu zawodowego nauczycieli, do szkół wchodzi nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość. Podręcznik do tego przedmiotu wywołał kontrowersje, na Opolszczyźnie około 100 szkół zapowiedziało, że nie będzie z niego korzystać.

- Wybór podręcznika to jest decyzja nauczyciela, nie musi z niego korzystać. Będzie dopuszczony kolejny podręcznik. Każdy nauczyciel sobie wybierze taki podręcznik, jaki uzna za stosowny. Natomiast nikt nie ma prawa wymuszać na nauczycielu jakiego podręcznika ma używać, to nie są kompetencje ani wójta, ani burmistrza, ani prezydenta miasta - podkreślił Michał Siek.

Nowością jest także nauka strzelania w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Jak zapewnia kurator oświaty w naszym regionie są strzelnice, także wirtualne i powstają nowe.

Nowa będzie także matura.
- Będziemy razem z Politechniką Opolską i Okręgową Komisją Egzaminacyjną we Wrocławiu proponować uczniom klas maturalnych spotkanie, gdzie specjaliści z OKE będą mówić jak do nowej matury się przygotowywać - zapowiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej 2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »