Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojciech Komarzyński: O zbiory nie należy się…
2022-08-25, 08:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojciech Komarzyński: O zbiory nie należy się obawiać. Nie ma obaw, żeby żywności zabrakło

Wojciech Komarzyński o dopłatach do nawozów, pomocy dla hodowców trzody i wpływie pogody na tegoroczne plony
Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o:
- dopłatach dla rolników
- pieniądzach na inwestycje zabezpieczające przed ASF
- dostępności nawozów i tegorocznych plonach
Hodowcy trzody chlewnej otrzymali 53 mln zł pomocy dostosowawczej. Wsparcie wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc trafia także do producentów jabłek, tych jednak nie ma na Opolszczyźnie zbyt wielu.

- Natomiast jeżeli chodzi o trzodę chlewną udało się już kilkaset wniosków przeprocedować - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału ARiMR. - 80 zł do jednej sztuki to zastrzyk gotówki, który pozwala rolnikowi zabezpieczyć swoje gospodarstwo bo wiemy, że wiele zagrożeń się pojawia.

Można wciąż składać wnioski o wsparcie na inwestycje zabezpieczające przez ASF.
- To nie tylko bioasekuracja i środki ochrony osobistej dla rolnika zabezpieczające przed ASF, ale można pozyskać 100 tys. złotych na działania inwestycyjne. Do 2 września można składać wnioski w oddziale ARiMR. Można dzięki temu zabezpieczyć gospodarstwo, wyodrębnić śluzy, myjki dezynfekcyjne, przebudować zagrody - wylicza gość Radia Opole.

Agencja wypłaca także dopłaty do nawozów, które drastycznie podrożały po napaści Rosji na Ukrainę.
- Nawozy, póki co, są dostępne na rynku. Mam nadzieję, że to nie ulegnie zmianie, ale oczywiście sytuacja na rynku jest trudna. Rosja długo przygotowywała się do wojny również w tym wymiarze, czyli zablokowania surowców i wywołania destrukcji na rynkach europejskich. To też element szantażu. Na szczęście Polska ma swoje spółki, a istniała obawa prywatyzacji w poprzednich latach. Dziś nie mielibyśmy żadnego wpływu, decydował by zamożniejszy, silniejszy, zagranica mogłaby wykupić nam nawozy - mówił dyr. Komarzyński.

- Na Opolszczyźnie wpłynęło około 10 tys. wniosków o dopłaty do nawozów.

Pytany o sytuację w rolnictwie w związku z kapryśną pogodą, która wiosną, kiedy potrzeba wody zafundowała suszę, a teraz, gdy zbierane są plony ulewne deszcze.
- Ten rok i tak nie jest tak dramatyczny jak w latach poprzednich, kiedy susza była bardzo odczuwalna. Wtedy Agencja przychodziła z pomocą krajową, środki dedykowane z ministerstwa rolnictwa na rekompensaty, jeśli chodzi o straty wynikające z niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przede wszystkim to była susza. Nawet jeśli skala jest niewielka, to uruchamiamy rekompensaty. Poza niewielkimi obszarami w regionie susza nie była dotkliwa, więc jeśli chodzi o zbiory nie należy się obawiać - powiedział Wojciech Komarzyński. - Nie ma obaw, żeby żywności zabrakło.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole przypomniał o trwającym konkursie plastycznym dla dzieci Moja Opolska wieś widziana oczami dziecka. Do 14 września można nadsyłać prace do opolskiego oddziału ARiMR.

Zobacz także

2022-11-04, godz. 08:58 Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach Maciej Sonik, starosta krapkowicki o: - poszukiwaniach partnerskiego powiatu na Ukrainie - rozbudowie szpitala w Krapkowicach » więcej 2022-11-03, godz. 09:30 Bartłomiej Stawiarski: Mieszkańcy nie widzą poprawy jakości usług i obsługi medycznej w szpitalu w Namysłowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa: - Mamy sygnały, że kondycja szpitala, mimo tego lawinowo wzrastającego wsparcia finansowego z naszej strony pogarsza… » więcej 2022-11-02, godz. 08:47 Mł. asp. Przemysław Kędzior: Zatrzymaliśmy 33 nietrzeźwych kierowców Mł. asp. Przemysław Kędzior z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o: - podsumowaniu akcji Wszystkich Świętych, - bezpieczeństwie na drogach, -… » więcej 2022-11-01, godz. 09:00 Barbara Chyłka z Hospicjum Betania w rozmowie o odchodzeniu i stracie - 1 listopada nastraja nas bardzo refleksyjnie i zastanawiamy się, jak to jest z odchodzeniem - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Barbara Chyłka z… » więcej 2022-10-31, godz. 09:18 St. asp. Agnieszka Nierychła o policyjnym zabezpieczeniu cmentarzy na Wszystkich Świętych - My jako policjanci mamy zdecydowanie więcej pracy. Tegoroczne działania rozłożone są bowiem na sześć dni - mówiła st. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy… » więcej 2022-10-30, godz. 08:30 Ks. Waldemar Klinger o pracach archeologicznych w katedrze oraz dalszych planach remontowych - Prace archeologiczne potrwają co najmniej kilka miesięcy, ale potem czekają nas prace, które mają doprowadzić katedrę do stanu pierwotnego - mówił proboszcz… » więcej 2022-10-29, godz. 08:30 Rafał Pydych z GDDKiA o stanie dróg i o tym, z czego on wynika Dyrektor opolskiego oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad odniósł się z do raportu GDDKiA, z którego wynika, że wiele głównych dróg w regionie… » więcej 2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »