Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: Czekamy na to co stanie się…
2022-08-23, 08:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: Czekamy na to co stanie się w południe. Od 12-tej do 24-tej mamy ostrzeżenie o burzach z gradem i obfitymi opadami

Sławomir Kłosowski: Czekamy na to co stanie się w południe. Od 12-tej do 24-tej mamy ostrzeżenie o burzach z gradem i obfitymi opadami
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 52 o:
- Aktualnej sytuacji związanej z podtopieniami i wezbraniami rzek
- Wniosku o Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła PO Ryszarda Wilczyńskiego
- Podręczniku do przedmiotu "Historia i teraźniejszość"
- Sytuację należy stale monitorować - powiedział wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski odnosząc się do podtopień, które występują na Opolszczyźnie w związku z intensywnymi opadami deszczu od kilku dni.

Wylewają niewielkie rzeczki i potoki, zalewają posesje, piwnice, garaże podziemne.
Zwołano zespół kryzysowy w urzędzie wojewódzkim.
- Wczoraj po godz. 16.00 po telefonie prezydenta Opola zastanawialiśmy się wspólnie na zespole kryzysowym jak przywrócić Malinę i Olszynkę w dzielnic Szczepanowice do koryt, tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla osiedli ludzkich - powiedział wojewoda.
- Jeżeli chodzi o rzekę Malinę trzeba było udrożnić rzekę Swornicę, do której Malina wpada. Strażacy mieli podłączyć kilka bardzo wydajnych pomp, który w normalnych warunkach ma metr szerokości a teraz doszedł do korony wałów - mówił gość Radia Opole.

Natomiast w Szczepanowicach rzekę Olszynkę, która uchodzi do Kanału Ulgi, udrożniono jej spływ. - Sytuacja na godz. 23.00 była taka, że woda zaczęła opadać.

- Czekamy na to co stanie się w południe. Do 24-tej mamy ostrzeżenie o burzach z gradem i obfitymi opadami, natomiast to jest ostrzeżenie pierwszego stopnia. Mam nadzieję, że te dzisiejsze opady nas jakoś ominą, a od środy przewidywana jest poprawa pogody.

Obecnie stany alarmowe na wodowskazach są przekroczone w dwóch miejscach w województwie opolskim. Na rzece Ścinawie Niemodlińskiej w Niemodlinie o 9 cm stan alarmowy przekroczony jest o 9 cm, a na Bierawce w miejscowości Grabówka o 24 cm.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z wójtem Bierawy. Tam stan alarmowy to poziom 140 cm, natomiast wójt był na wałach i stwierdzał, że jest duży zapas do pomieszczenia wody w korycie. Musimy zrobić przegląd tej sytuacji, żeby nie alarmować niepotrzebnie - zapowiedział.

Wojewoda opolski odniósł się także do wczorajszej (22.08) wypowiedzi posła Ryszarda Wilczyńskiego z PO, który na antenie Radia Opole stwierdził, "dzisiaj, na spokojnie nazwałbym bym postawę ministra Witkowskiego skrajnie niekompetentną i idiotyczną". Przypomnijmy, w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Wilczyński nazwał ministrów idiotami.
- Widzę, że pan poseł Wilczyński próbuje wycofać się z tego. Najlepiej byłoby powiedzieć po ludzku "przepraszam". Ja nie mam czasu na kierowanie wniosków do komisji etyki, ale też nie mogę sobie pozwolić, na to, żeby ktoś obrażał publicznie na antenie radiowej ministrów rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego. Może jeszcze dzisiaj pan poseł się zreflektuje, bez szukania wyjścia z tej sytuacji i usprawiedliwienia tego co powiedział po prostu przepraszam - powiedział Sławomir Kłosowski.

Jeśli przeprosin nie będzie, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Komisji Etyki Poselskiej.

Sławomir Kłosowski, jako pełnomocnik PiS w okręgu 52 skomentował także apel radnych Opola z Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego o wycofanie z opolskich szkół podręcznika do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość".

- Bądźmy poważni, to jest podręcznik dopuszczony zgodnie z polskim prawem. Nie minister Czarnek pisał ten podręcznik. Pan prof. Roszkowski to postać wybitna. Procedura dopuszczania podręcznika, jest chyba nawet z żadnym udziałem ministra edukacji. Rozpisywany jest konkurs, zgłaszają się autorzy, dostają wytyczne jak wyglądają podstawy programowe i wymogi egzaminacyjne i piszą dany podręcznik. Podręcznik ocenia komisja złożona z ekspertów, ta ocenia go pod kątem tego, czy dobrze przygotowuje do egzaminów. Jeśli są spełnione te wymogi to komisja przedkłada ministrowi dokument o dopuszczeniu podręcznika - wyjaśnił procedurę.

Gość Radia Opole zaznaczył, że ostateczna decyzja o tym, czy korzystać z danego podręcznika należy do rodziców w uzgodnieniu z nauczycielem.

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »