Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację…
2022-08-22, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości

Zuzanna Donath-Kasiura o opłacaniu dodatkowych godzin języka niemieckiego przez samorządy
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa i członek Mniejszości Niemieckiej:

- Wniosek Nowej Lewicy (red.o finansowanie nauki języka obcego) jest bardzo ogólny
-Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości
- Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości z własnych pieniędzy.
- Wniosek Nowej Lewicy jest bardzo ogólny - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej.
Odniosła się w ten sposób do ubiegłotygodniowej konferencji, na której Nowa Lewica Przedstawiła pomysł, aby to samorząd województwa finansował naukę języka obcego w szkołach. Ma to związek ze zmniejszeniem subwencji na naukę j. niemieckiego jako języka mniejszości.

Wicemarszałek pytana, czy zarząd regionu dopłaci do nauki języka powiedziała, że kształcenie językowe to jedna z kluczowych kompetencji i na różnych szczeblach edukacji jest wpisane w realizowane projekty europejskie. - Nie mamy jeszcze zgody Komisji Europejskiej na realizację tych zadań, ale to jest. Natomiast, czy będziemy mogli dopłacać samorządom do nauczania j. niemieckiego jako języka mniejszości, to teraz jesteśmy w trakcie konstruowania przyszłorocznego budżetu - dodaje gość Radia Opole.

- To wszystko zależy od tego w jakie projekty ubierzemy nasze działania i czy uda nam się takie nauczanie zorganizować. To nie jest zadanie samorządu województwa, to są zadana, które realizują samorządy gminne i powiatowe - zaznaczyła wicemarszałek województwa.

Nowa Lewica nie konsultowała swojego pomysłu ogłoszonego na konferencji prasowej z zarządem województwa.
- Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości - zaznacza wicemarszałek. Po ogłoszeniu pomysłu na konferencji prasowej także nie było ze strony Nowej Lewicy próby umówienia spotkania w tej sprawie.

- Zostało złożone pismo. Jest ono teraz w departamencie edukacji. Przygotujemy odpowiedź. Będę chciała się spotkać i porozmawiać o tym, ale z pisma wynika, że to są hasła, bardzo potrzebne, ale nie ma żadnych konkretnych propozycji rozwiązań - powiedziała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. - Dobrze, że lewica chce zwracać uwagę na działania dyskryminacyjne i ma świadomość, jak ogromną rolę odgrywa znajomość języków we współczesnym świecie.

Wicemarszałek województwa powiedziała, że Mniejszość Niemiecka rozmawia z samorządami i co najmniej 33 gminy, spośród ponad 50-ciu w których nauczany był język mniejszości, zadeklarowały, że sfinansują dwie godziny lub jedną godzinę tygodniowo języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »