Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Joanna Cicha-Kuczyńska o niematerialnym dziedzictwie…
2022-08-21, 08:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Joanna Cicha-Kuczyńska o niematerialnym dziedzictwie kulturowym Opolszczyzny

Joanna Cicha-Kuczyńska o niematerialnym dziedzictwie kulturowym
Bardzo chcę pogratulować Opolszczyźnie, że jest bardzo aktywna - powiedziała
w Porannej Rozmowie Radia Opole Joanna Cicha-Kuczyńska radca ds.
UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Województwo opolskie ma 11 wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
- To nie znaczy, że nie mamy innych regionów równie bogatych w tradycję, ale Opolszczyzna się wyróżnia, pod względem aktywności, chęci współpracy z depozytariuszami - dodała.

Pytana, czy Opolszczyzna ma szansę na to, aby oprócz tradycji układania dywanów kwietnych wpisanej na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO znalazły się jeszcze inne wpisy powiedziała:
- Ideą UNESCO jest to, aby lista przedstawiała bogactwo zjawisk, tradycji na całym świecie. Podobnie my, staramy się, aby wszystkie regiony były obecne na tej liście, decydują o tym społeczności. Wpis tradycji dywanów kwiatowych jako trzeci z Polski to ogromy sukces - zaznaczyła Joanna Cicha-Kuczyńska.

Obecnie kolejne elementy dziedzictwa z innych regionów Polski czekają na decyzję Komitetu Międzyrządowego ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Najbliższa sesja odbędzie się w grudniu. Na wpis na listę czeka wniosek wspólny sześciu państw w tym Polski, jest to flisactwo. W 2023 roku będzie rozpatrywany wniosek Polski i dotyczy Poloneza - tradycyjnego tańca polskiego. Wnioski dotyczące jednego kraju można składać raz na dwa lata.

- Kolejny element z terenu Opolszczyzny będzie miał szansę, ale w ujęciu szerszym jako jeden z elementów, który dotyczy Polski. Myślimy o elementach, tradycjach, które dotyczą całej Polski, a mają swoje lokalne, regionalne warianty i Opolszczyzna będzie również zaproszona - wyjaśniła.

Rozmawiałyśmy także o programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura ludowa i tradycyjna" o działaniu "Mistrz tradycji".

Chcesz wiedzieć więcej o tym działaniu?
Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »