Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było…
2022-08-19, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było 30 sztuk śniętych ryb w Kanale Gliwickim. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne.

Jakub Roszuk o tym, jak uratować Odrę
Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o:
- Śniętych rybach znalezionych w Kanale Gliwickim
- Stanie rzeki Odry na Opolszczyźnie
- Planach wprowadzenia zakazu zabierania ryb z Odry na opolskim odcinku
- Z tego co wiem, zostały powiadomione wszystkie służby, które miały podjąć jakieś działania, mówię głównie o Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, który miał pobrać próby. Dzisiaj rano miałem informację, że to było 30 sztuk - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jakub Roszuk, ichtiolog i dyrektor biura Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

W Kanale Gliwickim zauważono wczoraj śnięte ryby.

- Nie bagatelizujemy tego oczywiście. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne. Z jednej strony się cieszę, że tak jest. Z drugiej jednak w naturalnych warunkach ryby mają prawo snąć - dodał.

Gość Radia Opole skomentował także doniesienia niemieckiej strony, że skażenie Odry może mieć podłoże naturalne. W wodzie wykryto złote algi, potwierdziło to także polskie Ministerstwo Środowiska.

- To temat złożony. Wątków jest wiele. Mówiliśmy o rtęci, potem o związkach chemicznych, teraz pojawiają się czynniki biologiczne. Myślę, że to mogło wszystko się nałożyć. Złote algi to organizmy, które żyją w słonych wodach, pytanie czemu woda jest mocno zasolona - powiedział Jakub Roszuk.

Polski Związek Wędkarski współpracuje ze służbami wojewody, lekarze weterynarii pobierają próby ryb do badań toksykologicznych.

- Na razie nie ma zakazu łowienia ryb, na opolskim odcinku Odry ryby są. Warto jednak się zastanowić i zarząd okręgu w Opolu i w Katowicach na najbliższym posiedzeniu chcemy wprowadzić decyzję o zakazie zabierania ryb po to, żeby te odcinki Odry stały się bazą genetyczną ryb rzecznych cennych gatunków, w cudzysłowie wylęgarnią - zapowiedział dyrektor biura Zarządu PZW w Opolu.

Dodał, że teraz trzeba zrobić wszystko, żeby wyeliminować potencjalne źródła zanieczyszczeń, żeby odcinki Odry na terenie województwa opolskiego, który będzie lepiej monitorowany jeśli chodzi o zanieczyszczenia, stały się miejscem budowania zabezpieczenia puli genetycznej i materiału, który będzie spływał na odcinki rzeki w kierunku Wrocławia i Szczecina.

- Uważam, że legislacja jest ułomna, pomimo, że mamy nad rzeką ludzi, wędkarzy, którzy na bieżąco zgłaszają każde sygnały. Nie chcę negować działania WIOŚ, ale rozumiem, że oni są też ograniczeni prawem, które nie jest doskonałe, zmieńmy to.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o zarybianiu Odry. Taki obowiązek ma PZW. Na opolskim odcinku ono będzie miało miejsce. - Natomiast jeśli chodzi o ten odcinek, gdzie nastąpiła tragedia zarząd główny PZW wystąpi zarówno do Wód Polskich, z którymi mamy umowę o zarybianie, o wstrzymanie do momentu wyjaśnienia, co jest przyczyną i po drugie, czy rzeka jest już gotowa na to, żeby wpuszczać tam ryby - wyjaśnił.

Dodał także, że dla przedsiębiorców, którzy żyją z rzeki, a których biznes teraz upada, powinno być jakiegoś rodzaju wsparcie.

- Warto się zastanowić w jaki sposób wesprzeć branżę. Rybacy, kiedy jest zakaz polowy dorsza mają z tego tytułu rekompensaty. Uważam, że powinniśmy się pochylić teraz nad ludźmi, którzy z Odry żyli - powiedział Jakub Roszuk.

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »