Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić…
2022-08-18, 09:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty
Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA o:
- spotkaniu z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Zawady
- pracach planistycznych budowy 4 kolejnych obwodnic
- zaawansowaniu budowy obwodnic Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna
Liczę na zrozumienie, że uda się emocje ostudzić. Chcemy przedstawić mieszkańcom cały tok postępowania procesu przedprojektowego, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor GDDKiA w Opolu Rafał Pydych, odnosząc się do budowy obwodnicy Zawady.
Po południu (18.08) odbędzie się sesja rady gminy Łubniany, na której obecni mają być także mieszkańcy.

Sprawa wyboru wariantu przebiegu planowanej obwodnicy budzi emocje i duże zainteresowanie mieszkańców. Jest osiem propozycji przebiegu trasy.
- Pokazujemy proces projektowy od kuchni tak, żeby każdy z mieszkańców zrozumiał, dlaczego takie rozwiązania są przyjęte, a nie inne.

Wybór trasy obwodnicy będzie dokonany na podstawie kryteriów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych w ramach których są także względy społeczne.

Opolski oddział GDDKiA przygotowuje się także do budowy czterech innych obwodnic w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Na Opolszczyźnie ma powstać obwodnica Brzegu, Lędzin, Prudnika i Sidziny.

Dyrektor Pydych wyjaśnił w Porannej Rozmowie na jakim etapie przygotowań są prace nad każdą z obwodnic.

W internetowej części rozmowy mówił o budowanych już trasach. Najbliżej ukończenia jest obwodnica Kędzierzyna-Koźla. Ma być gotowa w listopadzie tego roku. Obwodnica Praszki jest wybudowana w 80-ciu procentach, prace nad obwodnicą Olesna są na półmetku.

Pytany o wzrost kosztów tych inwestycji w związku z wzrostem cen materiałów oraz inflacją zaznaczył, że kontrakty z wykonawcami przewidywały waloryzację kosztów o 5%, a po ostatniej uchwale Rady Ministrów zwiększającej finansowanie programu budowy dróg do 10%.

- Aneksy dla obwodnic Olesna i Praszki zostaną podpisane jeszcze w tym miesiącu - zapowiedział dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »