Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić…
2022-08-18, 09:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty
Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA o:
- spotkaniu z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Zawady
- pracach planistycznych budowy 4 kolejnych obwodnic
- zaawansowaniu budowy obwodnic Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna
Liczę na zrozumienie, że uda się emocje ostudzić. Chcemy przedstawić mieszkańcom cały tok postępowania procesu przedprojektowego, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor GDDKiA w Opolu Rafał Pydych, odnosząc się do budowy obwodnicy Zawady.
Po południu (18.08) odbędzie się sesja rady gminy Łubniany, na której obecni mają być także mieszkańcy.

Sprawa wyboru wariantu przebiegu planowanej obwodnicy budzi emocje i duże zainteresowanie mieszkańców. Jest osiem propozycji przebiegu trasy.
- Pokazujemy proces projektowy od kuchni tak, żeby każdy z mieszkańców zrozumiał, dlaczego takie rozwiązania są przyjęte, a nie inne.

Wybór trasy obwodnicy będzie dokonany na podstawie kryteriów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych w ramach których są także względy społeczne.

Opolski oddział GDDKiA przygotowuje się także do budowy czterech innych obwodnic w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Na Opolszczyźnie ma powstać obwodnica Brzegu, Lędzin, Prudnika i Sidziny.

Dyrektor Pydych wyjaśnił w Porannej Rozmowie na jakim etapie przygotowań są prace nad każdą z obwodnic.

W internetowej części rozmowy mówił o budowanych już trasach. Najbliżej ukończenia jest obwodnica Kędzierzyna-Koźla. Ma być gotowa w listopadzie tego roku. Obwodnica Praszki jest wybudowana w 80-ciu procentach, prace nad obwodnicą Olesna są na półmetku.

Pytany o wzrost kosztów tych inwestycji w związku z wzrostem cen materiałów oraz inflacją zaznaczył, że kontrakty z wykonawcami przewidywały waloryzację kosztów o 5%, a po ostatniej uchwale Rady Ministrów zwiększającej finansowanie programu budowy dróg do 10%.

- Aneksy dla obwodnic Olesna i Praszki zostaną podpisane jeszcze w tym miesiącu - zapowiedział dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

Zobacz także

2022-09-27, godz. 09:12 Prof. Mirosław Wiatkowski o technologii oczyszczającej zbiornik Turawski Gościem Radia Opole był dziś prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy o: - trzyletnim projekcie dotyczącym oczyszczaniu… » więcej 2022-09-26, godz. 09:01 Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji, kontrofensywie ukraińskiej Gościem Radia Opole był dziś dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmawialiśmy m.in. o: - częściowej mobilizacji Rosjan… » więcej 2022-09-25, godz. 09:05 ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas o problemach demograficznych W województwie opolskim mamy największy odsetek mieszkańców powyżej 90. roku życia. Mieszkańców 90+ mamy - wg danych GUS - 6134. 10 lat temu było ich… » więcej 2022-09-24, godz. 09:00 Agnieszka Gabruk o VI Targach Ekonomii Społecznej i mieszkaniach dla uchodźców - Mamy sporo podmiotów ekonomii społecznej. GUS mówi, że jest ich, tych aktywnych - 2300. To cały sektor pozarządowy, fundacje stowarzyszenia, spółdzielnie… » więcej 2022-09-23, godz. 08:50 Jarosław Gowin: Opozycji bym radził, żeby zanim zaczną rozdzielać stanowiska w rządzie, albo mówić, kto do rządu… Jarosław Gowin, lider Porozumienia o: - opozycji i przyszłorocznych wyborach parlamentarnych - pomysłach na pomoc samorządom w związku z wzrostem cen energii -… » więcej 2022-09-22, godz. 09:15 Hanna Sterniuk-Mościcka: Opolszczyzna wyróżnia się jeśli chodzi o liczbę osób powyżej 90. roku życia. Jest ich… Hanna Sterniuk-Mościcka o: - Wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w gminach - starzejącym się społeczeństwie - wzrastającej liczbie… » więcej 2022-09-21, godz. 08:56 Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy… Gościem Radia Opole o poranku był dziś Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie, z którym rozmawialiśmy o: - wizycie szefa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza… » więcej 2022-09-20, godz. 09:09 Grzegorz Janiczak o tym jak może porozumieć się opozycja w sprawie wyborów, programu i list wyborczych Gościem Radia Opole był dziś Grzegorz Janiczak, członek Rady Krajowej Nowej Lewicy. Rozmawialiśmy o: - dzisiejszym spotkaniu liderów opozycji (spotkanie… » więcej 2022-09-19, godz. 08:56 Janusz Kowalski o nominacji na wiceministra rolnictwa, nowych zadaniach, KPO, spotkaniu liderów opozycji Gościem Radia Opole o poranku był Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, opolski poseł solidarnej Polski. Rozmawialiśmy o: - nominacji na… » więcej 2022-09-18, godz. 09:00 Prof. Marek Gierlotka o opolskiej ścieżce profilaktyki sercowo-naczyniowej i Światowym Dniu Serca - Nazwaliśmy to wydarzenie opolską ścieżką profilaktyki sercowo-naczyniowej, a tak na prawdę obchodzimy Światowy Dzień Serca - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »