Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić…
2022-08-18, 09:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty

Rafał Pydych: Liczę, że uda się emocje ostudzić. Proces planowania trasy jest przejrzysty
Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA o:
- spotkaniu z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Zawady
- pracach planistycznych budowy 4 kolejnych obwodnic
- zaawansowaniu budowy obwodnic Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna
Liczę na zrozumienie, że uda się emocje ostudzić. Chcemy przedstawić mieszkańcom cały tok postępowania procesu przedprojektowego, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor GDDKiA w Opolu Rafał Pydych, odnosząc się do budowy obwodnicy Zawady.
Po południu (18.08) odbędzie się sesja rady gminy Łubniany, na której obecni mają być także mieszkańcy.

Sprawa wyboru wariantu przebiegu planowanej obwodnicy budzi emocje i duże zainteresowanie mieszkańców. Jest osiem propozycji przebiegu trasy.
- Pokazujemy proces projektowy od kuchni tak, żeby każdy z mieszkańców zrozumiał, dlaczego takie rozwiązania są przyjęte, a nie inne.

Wybór trasy obwodnicy będzie dokonany na podstawie kryteriów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych w ramach których są także względy społeczne.

Opolski oddział GDDKiA przygotowuje się także do budowy czterech innych obwodnic w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Na Opolszczyźnie ma powstać obwodnica Brzegu, Lędzin, Prudnika i Sidziny.

Dyrektor Pydych wyjaśnił w Porannej Rozmowie na jakim etapie przygotowań są prace nad każdą z obwodnic.

W internetowej części rozmowy mówił o budowanych już trasach. Najbliżej ukończenia jest obwodnica Kędzierzyna-Koźla. Ma być gotowa w listopadzie tego roku. Obwodnica Praszki jest wybudowana w 80-ciu procentach, prace nad obwodnicą Olesna są na półmetku.

Pytany o wzrost kosztów tych inwestycji w związku z wzrostem cen materiałów oraz inflacją zaznaczył, że kontrakty z wykonawcami przewidywały waloryzację kosztów o 5%, a po ostatniej uchwale Rady Ministrów zwiększającej finansowanie programu budowy dróg do 10%.

- Aneksy dla obwodnic Olesna i Praszki zostaną podpisane jeszcze w tym miesiącu - zapowiedział dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

Zobacz także

2022-10-06, godz. 09:24 Prof. Marcin Lorenc: My również analizujemy możliwość wprowadzenia zajęć zdalnych Prof Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o: - inauguracji roku akademickiego - organizacji pracy w czasach kryzysu energetycznego - remoncie budynku… » więcej 2022-10-05, godz. 09:01 Szymon Ogłaza: Zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w polskich przedsiębiorstwach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o: - Pierwszej Regionalnej Konferencji Innowacje - Innowacyjność 2022 - Wydłużeniu kadencji samorządów » więcej 2022-10-04, godz. 09:06 Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy rok akademicki -Zapału i zaangażowania z pewnością nie zabraknie, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze związane z wyzwaniami finansowymi - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-03, godz. 08:48 Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było złotej algi, a tam zaczęła… Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu o: - raporcie Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze, - zapobieganiu powtórzenia się… » więcej 2022-10-02, godz. 08:30 Joanna Harus o sukcesach opolskich producentów i kucharzy w krajowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki… Gościem niedzielnego poranka była Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 08:30 Tomasz Bazan o tym, co Radio Opole szykuje w Dzień Polskiej Muzyki Czy jest gatunek muzyczny, który Polacy "czują bardziej"? Między innymi na to pytanie odpowiedział Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole. Skupiliśmy… » więcej 2022-09-30, godz. 09:07 Aleksandra Czerkawska z RLGD "Opolszczyzna" o X Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego Gościem Radia Opole była dziś Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Rozmawialiśmy m.in. o : - Wojewódzkim Święcie… » więcej 2022-09-29, godz. 08:48 Jarosław Durszewicz o tym, że szkoła powinna doceniać, a nie oceniać Gościem Radia Opole był dziś prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" Jarosław Durszewicz. Rozmawialiśmy o: - nowatorskim systemie oceniania, który nie polega… » więcej 2022-09-28, godz. 09:11 Anna Zalewska o sporach w rządzie, receptach UE na kryzys energetycznych, Baltic Pipe, KPO Gościem porannej rozmowy była dziś europoseł PiS Anna Zalewska. Rozmawialiśmy o: - sporach w rządzie - receptach Unii Europejskiej na kryzys energetyczny -… » więcej 2022-09-27, godz. 09:12 Prof. Mirosław Wiatkowski o technologii oczyszczającej zbiornik Turawski Gościem Radia Opole był dziś prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy o: - trzyletnim projekcie dotyczącym oczyszczaniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »