Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech…
2022-07-25, 09:17 Autor: Joanna Matlak

Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu

Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu
- To będzie siódmy konsulat honorowy Czech w kraju i cieszę się, że będzie na pograniczu - powiedział dziś (25.07) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur Żurakowski, który niebawem zostanie oficjalnie konsulem honorowym Czech w Opolu. Otwarcie placówki konsulatu przewidziano na czwartek. Będzie się mieścił przy ul. Ozimskiej 184.
- To będzie pełny konsulat z wszelkimi czynnościami konsularnymi, które wykonują tzw. konsulaty zawodowe. To się różni tylko tym, że my jako honorowi nie otrzymujemy wynagrodzenia - mówił nasz gość. 

- Będziemy wydawali paszporty, dokumenty, będziemy działali też w kontaktach naukowych, kulturalnymi i biznesowymi. Chcemy żeby nasze pogranicze integrowało się jeszcze mocniej z terenem po czeskiej stronie. Myślę, że konsulat po naszej stronie będzie miał co robić - podkreślił dr Żurakowski.

- To też takie sytuacje losowe przy których obywatele Czech mogą się do nas zgłosić, mamy obsługę prawną w języku czeskim. Na początek będzie to 4 osobowy zespół. Republika Czeska ma takie ambicje by konsulatów było jak najwięcej, żeby istniał dobry "serwis" dla obywateli Czech np. w przypadku kłopotów w podróży, konfliktu z prawem. Są przeróżne sytuacje, np. sytuacje rodzinne, które też często załatwia się w konsulatach.

- Jak przyznał nasz gość, proces przygotowania konsulatu w Opolu trwał dwa lata. - Jest taka potrzeba, Czesi chcą być bliżej kulturowo i gospodarczo z Polakami.

otwarcie placówki ma też związek w trwającym rokiem czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej. - Bardzo zależy rządowi czeskiemu na tym, żeby ta prezydencja została zauważona w Polsce.

Konsulat zostanie oficjalnie otwarty w czwartek 28 lipca. To budynek na ulicy Ozimskiej 184.

Zobacz także

2022-09-26, godz. 09:01 Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji, kontrofensywie ukraińskiej Gościem Radia Opole był dziś dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmawialiśmy m.in. o: - częściowej mobilizacji Rosjan… » więcej 2022-09-25, godz. 09:05 ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas o problemach demograficznych W województwie opolskim mamy największy odsetek mieszkańców powyżej 90. roku życia. Mieszkańców 90+ mamy - wg danych GUS - 6134. 10 lat temu było ich… » więcej 2022-09-24, godz. 09:00 Agnieszka Gabruk o VI Targach Ekonomii Społecznej i mieszkaniach dla uchodźców - Mamy sporo podmiotów ekonomii społecznej. GUS mówi, że jest ich, tych aktywnych - 2300. To cały sektor pozarządowy, fundacje stowarzyszenia, spółdzielnie… » więcej 2022-09-23, godz. 08:50 Jarosław Gowin: Opozycji bym radził, żeby zanim zaczną rozdzielać stanowiska w rządzie, albo mówić, kto do rządu… Jarosław Gowin, lider Porozumienia o: - opozycji i przyszłorocznych wyborach parlamentarnych - pomysłach na pomoc samorządom w związku z wzrostem cen energii -… » więcej 2022-09-22, godz. 09:15 Hanna Sterniuk-Mościcka: Opolszczyzna wyróżnia się jeśli chodzi o liczbę osób powyżej 90. roku życia. Jest ich… Hanna Sterniuk-Mościcka o: - Wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w gminach - starzejącym się społeczeństwie - wzrastającej liczbie… » więcej 2022-09-21, godz. 08:56 Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy… Gościem Radia Opole o poranku był dziś Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie, z którym rozmawialiśmy o: - wizycie szefa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza… » więcej 2022-09-20, godz. 09:09 Grzegorz Janiczak o tym jak może porozumieć się opozycja w sprawie wyborów, programu i list wyborczych Gościem Radia Opole był dziś Grzegorz Janiczak, członek Rady Krajowej Nowej Lewicy. Rozmawialiśmy o: - dzisiejszym spotkaniu liderów opozycji (spotkanie… » więcej 2022-09-19, godz. 08:56 Janusz Kowalski o nominacji na wiceministra rolnictwa, nowych zadaniach, KPO, spotkaniu liderów opozycji Gościem Radia Opole o poranku był Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, opolski poseł solidarnej Polski. Rozmawialiśmy o: - nominacji na… » więcej 2022-09-18, godz. 09:00 Prof. Marek Gierlotka o opolskiej ścieżce profilaktyki sercowo-naczyniowej i Światowym Dniu Serca - Nazwaliśmy to wydarzenie opolską ścieżką profilaktyki sercowo-naczyniowej, a tak na prawdę obchodzimy Światowy Dzień Serca - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-09-17, godz. 09:00 Ryszard Szram o jubileuszu Gazety Polskiej Codziennie, przyznanych nagrodach i Klubie Gazety Polskiej w Opolu W Porannej Rozmowie Radia Opole gościł Ryszard Szram, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Opolu oraz radny sejmiku województwa. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »