Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Bomersbach o uchwale krajobrazowej Opola…
2022-07-20, 09:19 Autor: Joanna Matlak

Zbigniew Bomersbach o uchwale krajobrazowej Opola, która właśnie weszła w życie

Zbigniew Bomersbach o ustawie krajobrazowej, architekturze Opole i stosunku do graffiti
Gościem Radia Opole był architekt miejski Opola Zbigniew Bomersbach. Mówiliśmy o uchwale krajobrazowej i:
- wymogach jakie zawiera,
- dotkliwych sankcjach za nieprzestrzeganie przepisów,
- ładzie przestrzennym w mieście
- W większości obszarów wyeliminowaliśmy takie bardzo niepokojące i nieciekawe reklamy jak banery czy to duże, czy wiszące, takie na tworzywie sztucznym, czy na materiale jakimś, które najczęściej wiszą na płotach, w jakichś dziwnych miejscach na budynkach, czasami wieszane na drzewach w bardzo różnych miejscach - mówił nasz gość.

Dziś w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa, zwana także uchwałą reklamową. Oznacza to, że nowe i stare reklamy będą musiały spełnić jej wymogi. To przede wszystkim kwestia wielkości, lokalizacji i materiałów z którego reklama jest wykonana.

- Uchwała krajobrazowa wprowadziła podział miasta na 5 obszarów począwszy od strefy A- ścisłego centrum poprzez otoczenie centrum, zabudowę osiedli jednorodzinnych a skończywszy na strefie E, czyli zabudowie przemysłowej m.in. na drogach wlotowych do miasta - mówił Zbigniew Bomersbach. - Na obszarach od A do D obowiązuje zakaz umieszczania reklam wielkoformatowych, a w ścisłym centrum Opola nie wolno też umieszczać kasetonów reklamowych - dodał.

Jeśli chodzi o kolory, miasto nie ingeruje w kolorystykę samych reklam, ale w nośniki. - Powinny być one w stonowanych kolorach - podkreślił nasz gość. Chodzi o posadowienia czy widoczne elementy jak np. stojaki.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów są dotkliwe: to 122 złote za każdy metr kwadratowy reklamy za każdy dzień.

Zobacz także

2022-09-16, godz. 09:32 Sławomir Kłosowski: Jak słyszę krytykę przekopu Mierzei Wiślanej to przypomina mi się budowa portu w Gdyni Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o: - 83. rocznicy napaści Rosji na Polskę - Otwarciu Kanały Żeglugowego na Mierzei Wiślanej - 76. rocznicy zbrodni… » więcej 2022-09-15, godz. 09:04 Sierżant Dawid Ziarniak o pracy policjantów "wodniaków" i zakończeniu sezonu Gościem Radia Opole o poranku był sierż. Dawid Ziarniak z ogniwa wodnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o: - zakończeniu sezonu, - pracy… » więcej 2022-09-14, godz. 09:14 Arkadiusz Wiśniewski o wejściu CBA do WiK-u, przetargach na prąd i sprzęt, uzupełnieniu rady nadzorczej i zarządu Gościem Radia Opole był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, z którym rozmawialiśmy o sytuacji w miejskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja. Poruszyliśmy… » więcej 2022-09-13, godz. 08:59 Ireneusz Jaki: W oświadczeniu pana Kaweckiego pojawiło się wiele niejasności, kłamstw. Spotkamy się w sądzie - W oświadczeniu pana Kaweckiego pojawiło się wiele niejasności, kłamstw - powiedział Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, zawieszony… » więcej 2022-09-12, godz. 09:31 Maciej Kochański: Na 1770 miejsc w akademikach UO, wniosków jest ponad 5 tysięcy Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego o: - pożegnaniu z uchodźcami, którzy mieszkali w akademikach - ogromnym zainteresowaniem studentów miejscami… » więcej 2022-09-11, godz. 08:30 Ewa Olbryt o Ekopikniku "Głos mają ryby" Ewa Olbryt z Muzeum Wsi Opolskiej w "Porannej rozmowie Radia Opole" zaprasza na Ekopiknik "Głos mają ryby" i otwarcie nowej ekspozycji zagrody wiejskiej z rejonu… » więcej 2022-09-10, godz. 09:00 Joanna Kardasińska o wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa Rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Na Opolszczyźnie inauguracja odbędzie się w tułowickich lasach. Rajd szlakiem grodzisk organizują wspólnie… » więcej 2022-09-09, godz. 08:54 Łukasz Nowak: Najwięcej pracy było w powiecie brzeskim - 35 zdarzeń, opolskim - 25 i krapkowickim - 17 Asp. Łukasz Nowak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP Opole o: - wieczornych i nocnych interwencjach po ulewnych deszczach - międzynarodowych ćwiczeniach… » więcej 2022-09-08, godz. 08:54 Sławomir Kłosowski: Wszystkie wyniki badań wody nie świadczą o skażeniu fizyko-chemicznym. Przyczyną jest zakwit… Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski o: - Przyczynie śnięcia ryb w Kanale Gliwickim - Działaniach urzędu służb oraz naukowców - Zakazie korzystania… » więcej 2022-09-07, godz. 08:54 Podkom. Dariusz Świątczak o wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów oraz o smartfon zombie Podkom. Dariusz Świątczak z zespołu prasowego KWP w Opolu o: - wzroście liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów - sprawdzeniu swojej sprawności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »