Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojciech Komarzyński o ASF, KGW i dopłatach do…
2022-07-19, 08:45 Autor: Joanna Matlak

Wojciech Komarzyński o ASF, KGW i dopłatach do nawozów

Wojciech Komarzyński o ASF, KGW i dopłatach do nawozów
Wojciech Komarzyński, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu:
- o programach pomocowych dla rolników poszkodowanych przez ASF
- o bitwie regionów i wsparciu Kół Gospodyń Wiejskich
- o dopłatach do nawozów
- Problem jest spory, ale na szczęście u nas nie wygląda to tak tragicznie jak we wschodniej części kraju. Tam rolnicy zmagają się z ASF w większym stopniu. U nas są już niepokojące sygnały, ale mamy też zdecydowane działania administracji rządowej jak np. wojewody czy wojewódzkiego lekarza weterynarii. To działania prewencyjne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. A skutki są okropne dla rolnictwa, bo trzeba zlikwidować całe stado. Skutki ekonomiczne są straszne - podkreślał nasz gość.

Do poszkodowanych rolników Agencja kieruje pomoc m.in. poprzez refundację w ramach pomocy krajowej jak i PROW-u czyli z pieniędzy unijnych.

- Jeden z naborów trwa do 22 lipca, to jest nabór na bioasekurację, bo to jedyny sposób zwalczania wirusa. Pomoc to refundacja 50% kosztów. Bioasekuracja to wszelkie czynności mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. To zabezpieczenie chlewni, maty dezynfekcyjne, śluzy, sprzęt do dezynfekcji, myjki, odzież ochronna. Chodzi o to by zorganizować gospodarstwo by miało jak najmniejszy kontakt z wirusem.

Z kolei nabór w ramach PROW trwa do 2 września. – Tu można ubiegać się o większe środki, bo do 100 tys. złotych – mówił nasz gość.

Drugim tematem rozmowy z dyrektorem opolskiego oddziału ARiMR było wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich poprzez konkurs „Bitwa regionów”.

- To wspaniały konkurs zorganizowany przez ministerstwo rolnictwa. KGW stały się oczkiem w głowie nas wszystkich, bo to piękne dziedzictwo kulturalne i kulinarne. Ten konkurs jest wyrazem troski i dbałości o KGW. Konkurs trwa, kończą zmagania na etapie powiatowym, odbywa się 5 pilników na terenie województwa, cztery już się odbyły, a przed nami bitwa w obwodzie kędzierzyńsko-kozielskim – mówił Komarzyński.

Zobacz także

2022-09-18, godz. 09:00 Prof. Marek Gierlotka o opolskiej ścieżce profilaktyki sercowo-naczyniowej i Światowym Dniu Serca - Nazwaliśmy to wydarzenie opolską ścieżką profilaktyki sercowo-naczyniowej, a tak na prawdę obchodzimy Światowy Dzień Serca - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-09-17, godz. 09:00 Ryszard Szram o jubileuszu Gazety Polskiej Codziennie, przyznanych nagrodach i Klubie Gazety Polskiej w Opolu W Porannej Rozmowie Radia Opole gościł Ryszard Szram, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Opolu oraz radny sejmiku województwa. » więcej 2022-09-16, godz. 09:32 Sławomir Kłosowski: Jak słyszę krytykę przekopu Mierzei Wiślanej to przypomina mi się budowa portu w Gdyni Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o: - 83. rocznicy napaści Rosji na Polskę - Otwarciu Kanały Żeglugowego na Mierzei Wiślanej - 76. rocznicy zbrodni… » więcej 2022-09-15, godz. 09:04 Sierżant Dawid Ziarniak o pracy policjantów "wodniaków" i zakończeniu sezonu Gościem Radia Opole o poranku był sierż. Dawid Ziarniak z ogniwa wodnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o: - zakończeniu sezonu, - pracy… » więcej 2022-09-14, godz. 09:14 Arkadiusz Wiśniewski o wejściu CBA do WiK-u, przetargach na prąd i sprzęt, uzupełnieniu rady nadzorczej i zarządu Gościem Radia Opole był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, z którym rozmawialiśmy o sytuacji w miejskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja. Poruszyliśmy… » więcej 2022-09-13, godz. 08:59 Ireneusz Jaki: W oświadczeniu pana Kaweckiego pojawiło się wiele niejasności, kłamstw. Spotkamy się w sądzie - W oświadczeniu pana Kaweckiego pojawiło się wiele niejasności, kłamstw - powiedział Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, zawieszony… » więcej 2022-09-12, godz. 09:31 Maciej Kochański: Na 1770 miejsc w akademikach UO, wniosków jest ponad 5 tysięcy Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego o: - pożegnaniu z uchodźcami, którzy mieszkali w akademikach - ogromnym zainteresowaniem studentów miejscami… » więcej 2022-09-11, godz. 08:30 Ewa Olbryt o Ekopikniku "Głos mają ryby" Ewa Olbryt z Muzeum Wsi Opolskiej w "Porannej rozmowie Radia Opole" zaprasza na Ekopiknik "Głos mają ryby" i otwarcie nowej ekspozycji zagrody wiejskiej z rejonu… » więcej 2022-09-10, godz. 09:00 Joanna Kardasińska o wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa Rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Na Opolszczyźnie inauguracja odbędzie się w tułowickich lasach. Rajd szlakiem grodzisk organizują wspólnie… » więcej 2022-09-09, godz. 08:54 Łukasz Nowak: Najwięcej pracy było w powiecie brzeskim - 35 zdarzeń, opolskim - 25 i krapkowickim - 17 Asp. Łukasz Nowak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP Opole o: - wieczornych i nocnych interwencjach po ulewnych deszczach - międzynarodowych ćwiczeniach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »