Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano…
2022-07-12, 09:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"
Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:
- Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki
- "Równi na rynku pracy" programie dla uchodźców
- Uruchomiliśmy już kolejkomat i internetowy i ten stacjonarny - powiedział Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski w Porannej Rozmowie Radia Opole, pytany o kolejki w biurze paszportowym. Wiosną, zainteresowanie wyrobieniem paszportu było tak duże, że trudno było nawet zapisać się do kolejki o złożenie wniosku o paszport.
- Wtedy była to końcówka covidu, nie wszystko pracowało w pełnym kontakcie. W momencie wybuchu wojny bardzo dużo wniosków zaczęło do nas spływać. Musieliśmy uruchomić dodatkowe siły, a terminy na złożenie wniosku to był dwa miesiące. Udało nam się z tym uporać. Teraz wniosek można złożyć z dnia na dzień, oczekiwanie na dokument trwa około 3 tygodni - wyjaśnił wicewojewoda.

Do 28 czerwca tego roku wpłynęło ponad 24 tys. wniosków o paszport, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 20 tys. wniosków.
Okazuje się jednak, że 6,5 tysięcy paszportów, o które mieszkańcy wnioskowali wiosną, nie zostało jeszcze odebranych.
- To duża liczba. Okazuje się więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek" i nie wszyscy kwapią się, żeby paszporty odebrać.

Rozmawialiśmy także o pomocy uchodźcom w usamodzielnieniu się. Opolska Wojewódzka Komenda OHP uruchomiła projekt „Równi na rynku pracy”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- W ramach tego projektu, cudzoziemcy będą mogli uczyć się języka polskiego, być prowadzeni przez doradcę zawodowego, uzyskać płatny staż i podjąć szkolenia zawodowe - wyjaśnił wicewojewoda Witkowski.

- Jeżeli ten program się sprawdzi będziemy nadal brać w nim udział, zachęcać do usamodzielniania się. 31% osób, które uciekły przed wojną do Polski deklaruje chęć pozostania tutaj na dłużej, według badań Uniwersytetu Warszawskiego. Już około 300 tys. osób w Polsce znalazło zatrudnienie. Biorąc pod uwagę około 1 mln 200 tys, uchodźców z Ukrainy w Polsce, z czego ponad połowę stanowią dzieci to odsetek osób pracujących jest wysoki - uważa Tomasz Witkowski.

W internetowej części rozmowy, wicewojewoda powiedział, że z informacji, jakie docierają do urzędu wojewódzkiego na Opolszczyźnie przebywa teraz 20 tys. uchodźców. To o 10 tys. mniej, niż było ich w szczycie.
- Nie oznacza to, że te osoby wróciły do kraju. Może wyjechały do innego województwa, a może są już całkowicie samodzielne nie będąc w żaden sposób pod naszą opieką.

Zobacz także

2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »